Ograniczenia prędkości, opłaty i mandaty. Co warto wiedzieć przed podróżą autem za granicę

Źródło:
tvn24.pl
Inflacja uderza w urlopowiczów, których prześladują paragony grozy
Inflacja uderza w urlopowiczów, których prześladują paragony grozyFakty po Południu
wideo 2/2
Inflacja uderza w urlopowiczów, których prześladują paragony grozyFakty po Południu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała infografiki z najważniejszymi informacjami dla kierowców, którzy planują poruszać się po drogach niektórych europejskich państw. Oprócz obowiązujących na terenie danego kraju ograniczeń prędkości można na nich znaleźć dane o dopuszczalnym stężeniu alkoholu w organizmie i informacje, które na miejscu mogłyby zaskoczyć polskich kierowców: na przykład fakt, że kierowcy wjeżdżający na duńską autostradę nie muszą ustępować pierwszeństwa autom, które już po niej jadą.

Łukasz Dybkowski z biura prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekazuje, że zebrane dane z unijnych krajów mają pomóc kierowcom z Polski sprawnie i bezstresowo przejechać przez terytorium innego państwa. 

- Staraliśmy się zebrać wszystkie te dane, które są niezbędne: wskazujemy na przykład, że na greckim rondzie pierwszeństwo mają kierowcy na nie wjeżdżający, a na terenie Czarnogóry można zapłacić mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 1 kilometr na godzinę - wyjaśnia.

Czytaj też: dlaczego Polak ginie trzy razy częściej niż Szwed?

Jak zatem wygląda sytuacja na zagranicznych drogach?

Austria

Kierowcy muszą pamiętać, że na autostradach i drogach szybkiego ruchu wymagana jest winieta. Na autostradach wolno rozpędzać się do 130 km/h.

AustriaGDDKiA

Bułgaria

Uwaga na sygnalizację świetlną - za przejazd na czerwonym świetle kierowcy grozi mandat, utrata prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. 

BułgariaGDDKiA

Chorwacja

Mandaty nałożone przez chorwacką policję trzeba zapłacić natychmiast - albo na miejscu popełnienia wykroczenia, albo poprzez dokonanie wpłaty na najbliższej poczcie. 

ChorwacjaGDDKiA

Czarnogóra

Kierowco - patrz na prędkościomierz. Czarnogórska policja potrafi nałożyć mandat w wysokości stu euro za przekroczenie prędkości o… 1 kilometr na godzinę. 

CzarnogóraGDDKiA

Czechy

Kierowca siadający za kierownicę w Czechach nie może mieć nawet minimalnej ilości alkoholu w organizmie. W przypadku utworzenia się korka na autostradzie lub drodze ekspresowej, należy utworzyć trzymetrowy korytarz życia dla pojazdów ratowniczych.

CzechyGDDKiA

Dania 

Kierowcy jadący autostradą powinni zachować czujność przy przejeżdżaniu w pobliżu węzłów. Obowiązujące w Danii przepisy nie nakazują włączającym się pojazdom ustępowania pierwszeństwa tym, którzy już jadą autostradą. Zgodnie z przepisami, ruch ma "odbywać się płynnie".

DaniaGDDKiA

Estonia

Kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu bez opłat. 

EstoniaGDDKiA

Finlandia

Kierowca jadący fińskimi drogami musi pamiętać, że należy bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym oraz rowerzystom. 

FinlandiaGDDKiA

Francja

Przekroczenie prędkości o 30 kilometrów może się wiązać z natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy. Obowiązują też inne limity dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi, w zależności od doświadczenia za kółkiem: kierowcy, którzy mają uprawnienia krócej niż trzy lata mogą mieć 0,2 promila; ci bardziej doświadczeni: do pół promila. 

FrancjaGDDKiA

Grecja

Uwaga na rondach - pojazd znajdujący się na rondzie musi ustąpić pierwszeństwa autom, które chcą na nie wjechać!

GrecjaGDDKiA

Hiszpania

Po wypisaniu mandatu, policja unieruchamia pojazd i zatrzymuje jego dokumentację. W dalszą podróż można ruszyć dopiero po jego opłaceniu.

HiszpaniaGDDKiA

Litwa

Ograniczenie na terenie niezabudowanym jest uzależnione od nawierzchni - na drodze asfaltowej można jechać 90 km/h. Na drodze gruntowej o 20 km/h mniej.

LitwaGDDKiA

Łotwa

Na drogach ekspresowych i autostradach nie wolno jechać szybciej, niż 100 km/h.

ŁotwaGDDKiA

Niemcy

Na niemieckich autostradach nie ma ograniczenia prędkości. Jest za to prędkość zalecana: 130 km/h.

NiemcyGDDKiA

Norwegia

Ze względu na dbałość o jakość powietrza, samochody z wysokoprężnym silnikiem nie mogą wjeżdżać do niektórych największych miast.

NorwegiaGDDKiA

Portugalia

Wyruszając w podróż, warto upewnić się, że nie kończy się polisa OC. Jeżeli policja stwierdzi jej nieważność, może ukarać mandatem od 500 do 2500 euro, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia sprawy. 

PortugaliaGDDKiA

Słowacja

Jeżeli kierowca nie zapłaci w gotówce nałożonego mandatu, traci na 15 dni prawo jazdy. Żeby je odebrać, musi uiścić mandat.

SłowacjaGDDKiA

Słowenia

Wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Kierowcy samochodów osobowych muszą wykupić winietę przed podróżą - na bramkach kupować je mogą tylko kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów.

SłoweniaGDDKiA

Szwajcaria

Turysta z zagranicy nie może otrzymać mandatu kredytowego, musi zapłacić mandat na miejscu.

SzwajcariaGDDKiA

Szwecja

Kierowcy nie mogą zatrzymywać się na chodnikach i terenach zielonych.

SzwecjaGDDKiA

Węgry

Węgierski policjant nie może przyjąć gotówki, jako formy opłacenia mandatu. Auto w czasie kontroli może być zatrzymane do dwóch godzin na badanie stanu technicznego (nawet, jeżeli posiada ważny przegląd).

WęgryGDDKiA

Włochy

Kierowca musi zapłacić za mandat natychmiast. Jeżeli nie jest to możliwe, auto musi trafić na parking depozytowy. Opłata za postój również musi zostać uiszczona.

WłochyGDDKiA

Autorka/Autor:bż/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com