Coraz cieplej na linii Jerozolima-Ankara. Przywódcy Turcji i Izraela spotkali się pierwszy raz od blisko 15 lat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP

Premier Izraela Jair Lapid spotkał się we wtorek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To pierwsze oficjalne spotkanie przywódców tych państw od 2008 roku.

Stosunki izraelsko-tureckie, od dawna chłodne z powodu sporu wokół sprawy palestyńskiej, ociepliły się w ostatnich miesiącach - donosi Reuters. Kluczowy obszar współpracy między Izraelem i Turcją stanowi energia. Wkrótce oba kraje mają wymienić nowych ambasadorów.

Podczas spotkania, poza rozmową na temat energii, Lapid podziękował Erdoganowi za wymianę informacji wywiadowczych między państwami. Wyraził także żądanie powrotu do kraju czterech obywateli Izraela, w tym dwóch żołnierzy, którzy zaginęli w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy w czasie konfliktu w 2014 roku.

Kość niezgody

Władze Turcji, państwa będącego członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, od dawna utrzymują bliskie związki z palestyńskim Hamasem, który sprawuje kontrolę nad Strefą Gazy. Jak podaje PISM, na tureckim terytorium działa biuro Hamasu i powiązane z nim fundacje, a według doniesień medialnych w 2020 roku kilkunastu jego członków otrzymało tureckie obywatelstwo.

Izrael wielokrotnie oskarżał Turcję, że jej postawa ułatwia Hamasowi działalność terrorystyczną. W sierpniu 2020 roku Erdogan spotkał się z przywódcami Hamasu, którzy są uznawani przez Izrael, USA i Unię Europejską za organizację terrorystyczną, co spotkało się z mocnym potępieniem ze strony Białego Domu.

Ankara ze swej strony była oburzona zabiciem w 2010 roku 10 tureckich aktywistów w bójkach, które wybuchły, gdy izraelscy marines zaatakowali statek próbujący przełamać izraelską blokadę morską w Gazie.

Strefa GazyPAP - Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@yairlapid

Pozostałe wiadomości