Świat

Izrael nadal blokuje ujawnienie dokumentów z wojny Jom Kippur

Świat

Wikipedia-CC-BYEgipskie wojsko przedziera się przez Kanał Sueski (zdjęcie z 7.10.1973 r.)

40 lat od wybuchu wojny Jom Kippur Izrael nadal blokuje publikację wielu dokumentów dotyczących konfliktu - podaje izraelski dziennik "Haaretz". Władze powołują się na tajemnicę państwową.

Narodowe Archiwum Izraela w Jerozolimie dysponuje materiałami z posiedzeń rządu z 1973 roku i ministerialnej Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego. W ciągu ostatnich miesięcy pracownicy archiwum zajmowali się porządkowaniem archiwów i przygotowywaniem dokumentów do opublikowania. Materiały nigdy wcześniej nie wypłynęły na światło dzienne. Przewidywano, że część z nich zostanie opublikowana w tym tygodniu.

Ale, jak się okazało, ich publikacja wymaga zgody kancelarii premiera, której podlegają archiwa, a ta wszelkie działania zablokowała.

Tajemnica państwowa

Kancelaria premiera Benjamina Netanjahu wyjaśniła, że dokumenty zdeponowane w Archiwum objęte są klauzulą tajności i stanowią tajemnicę państwową. Mogą być opublikowane dopiero po 50 latach, czyli dopiero za co najmniej 10 lat.

"Haaretz" podaje jednak, że w szczególnych przypadkach premier może skrócić ten czas na prośbę "wnioskodawcy", którym mogą być dziennikarze lub osoby prywatne. Dokumenty muszą jednak mieć "szczególną wartość historyczną, naukową lub służyć interesowi publicznemu".

W ubiegłym roku przed upływem ustawowych 50 lat odtajniono dokumenty dotyczące Igrzysk Olimpijskich w Monachium z 1972 roku. W ataku terrorystycznym zginęło wtedy 11 izraelskich sportowców. Jednak jak pisze gazeta, kancelaria premiera nie autoryzowała wtedy tej decyzji.

"Haaretz" zauważa, że decyzja premiera jest "zaskakująca i podejrzliwa", bo nie wyrażono zgody na publikację materiałów nawet z krótszą klauzulą tajności. Tym bardziej, że w przyszłym miesiącu Izrael będzie obchodził 40. rocznicę wojny.

Zdeponowane w archiwum dokumenty mają różne terminy zakazujące publikacji. Stenogramy z tajnych zebrań Knessetu są niejawne przez 20 lat, stenogramy i nagrania ze spotkań rządowych i niektórych komisji rządowych mogą być ujawnione po 30 latach. Najdłuższy termin, bo aż 70 lat, mają materiały wywiadowcze.

Wojna Jom Kippur

Połączone siły Syrii i Egiptu uderzyły na Izrael w dniu żydowskiego święta Jom Kippur (6 października 1973 roku) i najechały półwysep Synaj i Wzgórza Golan, które pozostawały pod kontrolą Izraela od czasu wojny sześciodniowej z 1967 roku. Mimo początkowych sukcesów sojuszników, Izrael wyparł wojska syryjskie ze Wzgórz Golan i odciął drogę armii egipskiej. Po 20 dniach wojny Izrael zmusił Egipt do przyjęcia warunków zawieszenia broni.

Autor: pk/jk / Źródło: Haaretz

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY