Armia Izraela: dowódca sił morskich Hamasu został zabity

Źródło:
PAP

Ahmed Ali, dowódca sił morskich palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, został zabity w wyniku ostrzału przez armię izraelską - przekazały siły obronne Izraela i izraelska agencja wywiadowcza Szin Bet.

Ahmed Ali był jednym z dowódców, którzy odpowiadali za operacje wymierzone w wojska izraelskie podczas wojny w Strefie Gazy - przekazała armia izraelska. W ostatnim czasie Ali kierował operacjami w korytarzu Netzarim (korytarz przecinający Strefę Gazy wybudowany przez izraelską armię dla celów wojskowych) w centralnej części Strefy Gazy.

Atak Hamasu 7 października 2023 roku na Izrael zapoczątkował nowy etap wojny w Strefie Gazy, który trwa już siedem miesięcy. W dniu ataku terroryści zabili ponad 1200 osób i wzięli ponad 240 zakładników. Zaatakowali Izrael również z morza. Za tą część operacji odpowiadał m.in. Ahmed Ali.

Wojna doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie ponad milion osób głoduje. Konflikt zbrojny pozbawił też setki tysięcy Palestyńczyków dachu nad głową. Od miesięcy organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa starają się dostarczać do Strefy pomoc humanitarną.

Izrael był wielokrotnie oskarżany o utrudnianie wjazdu transportom z pomocą. Władze izraelskie zaprzeczają jednak, by utrudniały dostarczanie pomocy, a wszelkie problemy tłumaczą trwającymi działaniami zbrojnymi.

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: PAP