Świat

Wyprodukowany w "podziemnym mieście". Iran chwali się nowym pociskiem

Świat


Irańska Gwardia Rewolucyjna przedstawiła pocisk balistyczny typu ziemia-ziemia o zasięgu do tysiąca kilometrów - podała w czwartek irańska agencja informacyjna Fars. To zignorowanie żądań Zachodu, by Teheran wstrzymał swój program rakietowy - zauważa Reuters.

Agencja Fars opublikowała także zdjęcia irańskiej podziemnej fabryki rakiet o nazwie "podziemne miasto".

Iran się zbroi?

"Dezful", bo tak nazywa się nowy irański pocisk, jest wersją pocisku Zolfaghar (pierwszej rakiety balistycznej oficjalnie użytej przez Iran w zagranicznym konflikcie) o zasięgu 700 km i głowicy bojowej o masie 450 kg. Oba należą do rodziny Fateh-110 - produkowanych przez Teheran pocisków rakietowych krótkiego zasięgu. Iran twierdzi, że dysponuje rakietami zdolnymi osiągnąć dwa tysiące kilometrów, co oznaczałoby bezpośrednie zagrożenie dla Izraela oraz amerykańskich baz w regionie.

Krytyka irańskiego programu rakietowego

Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska od dawna krytykują irański program rakietowy. Bruksela pozostaje jednak - w przeciwieństwie do Waszyngtonu - stroną porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

W tym samym roku ONZ wezwała Teheran do powstrzymania się przez okres ośmiu lat od prac nad pociskami balistycznymi, przeznaczonymi do przenoszenia broni jądrowej.

Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/22

Autor: momo/ja / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SEPAHNEWS

Tagi:
Raporty: