Bez postępu w rozmowach nuklearnych z Iranem. "Gotowi na każdy scenariusz"

WikipediaBez postępu w negocjowaniu ostatecznego porozumienia z Iranem

- Iran jest gotowy na każdy scenariusz w negocjacjach dotyczących jego programu nuklearnego - poinformował główny irański negocjator, Abbas Aragczi. Dyplomatę spytano co się stanie, jeśli do lipca nie uda się osiągnąć porozumienia.

Dyplomaci starają się wypracować ostateczne porozumienie dotyczące ograniczenia programu nuklearnego Iranu, jak dotąd nie poinformowano jednak o osiągnięciu znaczących postępów.

Potrzebna "prawdziwa, polityczna wola"

- Przemyśleliśmy wszystkie możliwości i jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział Abbas Aragczi, główny irański negocjator i wiceminister spraw zagranicznych.

- Nawet jeśli jestem optymistą, nie oznacza to, że każde porozumienie będzie do zaakceptowania - powiedział dyplomata. - Wszystkie strony chcą dobrego porozumienia, dla Iranu ono będzie dobre tylko wtedy, gdy należne mu prawa będą uszanowane - podkreślił.

- Wierzymy, że uzgodnienie technicznych szczegółów porozumienia nie będzie trudne, jeżeli tylko będzie ku temu prawdziwa, polityczna wola - ocenił Aragczi.

Wstępne porozumienie

Iran i sześć światowych potęg - USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy - zawarły 2 kwietnia w Szwajcarii wstępne porozumienie w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za stopniowe znoszenie drakońskich sankcji, jakie wspólnota międzynarodowa nakładała od lat na irańską gospodarkę.

Zawiera ono główne postanowienia przyszłego układu, który ma zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Autor: mm/sk / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości