Świat

Irak i Syria jednym polem bitwy? Wzrost napięcia na tle wyznaniowym

Świat


Konflikt syryjski rozszerza się na Irak? Przynajmniej tak uważa wysłannik ONZ do Iraku, Martin Kobler, który na forum Rady Bezpieczeństwa wyraził swoje zaniepokojonie nagłym wzrostem napięcia w kraju znad Zatoki Perskiej.

Nasilenia aktów przemocy w Iraku nie można już oddzielać od wojny domowej w sąsiedniej Syrii. Przynajmniej taką opinię we wtorek wyraził wysłannik ONZ do Iraku, Martin Kobler, który ostrzegł, że "te pola bitwy się łączą".

Syria i Irak są ze sobą powiązane

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Kobler podkreślił, że zbrojne ugrupowania irackie nasilają swą obecność w Syrii. W rezultacie konflikt syryjski rozszerza się na Irak, a jednocześnie napływają doniesienia, że Irakijczycy walczą między sobą w Syrii.

- Te kraje są ze sobą powiązane. Wszystko, co dzieje się w Syrii, ma oczywiście reperkusje dla irackiego krajobrazu politycznego - podkreślił Kobler. Wskazał jeszcze, że przez Irak przebiega linia podziału między światem sunnickim i szyickim.

Napięcie na tle wyznaniowym w Iraku gwałtownie wzrosło w związku z konfliktem w sąsiedniej Syrii, gdzie rebelianci, w większości sunnici, walczą z siłami reżimu alawickiego prezydenta Baszara el-Asada; Alawici wywodzą się z szyizmu. Ponadto iraccy sunnici i szyici przechodzą przez granicę, aby walczyć po obu stronach syryjskiego konfliktu.

Autor: kris//tka/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: