Świat

Irak, Afganistan, "Czas Apokalipsy". A teraz Polska. Żołnierze 173. Brygady to elita

Świat

Aktualizacja:
US ArmyŻołnierze 173. brygady walczą od dekad na frontach wszystkich amerykańskich wojen

Na wojskowym lotnisku w Świdwinie wylądują dziś amerykańscy spadochroniarze. Kontyngent ma liczyć ok. 150 żołnierzy z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej. Ta jednostka była na pierwszej linii frontu w Iraku w 2003 r., przez lata walczyła z talibami. Żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej to elita armii amerykańskiej. Wsławili się już w czasie wojny w Wietnamie i to do tego stopnia, że do dziś funkcjonują w kulturze popularnej. Dość wspomnieć, że nieśmiertelny portret fikcyjnego żołnierza tej brygady stworzył Martin Sheen w "Czasie Apokalipsy".

173. Brygada Powietrznodesantowa wchodziła do niedawna w skład V korpusu armii amerykańskiej, ale od czerwca 2013 r. podlega bezpośrednio dowództwu USA w Europie, co czyni z niej jedyną w pełni niezależną jednostkę tego typu w armii amerykańskiej.

Obecnie w jej skład wchodzi 3,3 tys. żołnierzy podzielonych na sześć niezależnych batalionów. Na co dzień stacjonują w jednej z siedmiu amerykańskich baz wojskowych we Włoszech, niedaleko Vicenzy.

Na ćwiczenia

Do Polski, na ćwiczenia z naszymi oddziałami, przyleci kompania (ok. 150 ludzi). Amerykanów przywita w Świdwinie ok. godz. 16 minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, generalny dowódca Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull oraz zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen. dyw. Richard C. Longo.

Jak powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu, adm. Kirby, Amerykanie rozpoczną w ten sposób "stałą, rotacyjną obecność" USA w Polsce "w kolejnych miesiącach i później". Kontyngenty w tej samej liczbie trafią też na Litwę, Łotwę i do Estonii.

Wojna w Wietnamie

Historia 173. brygady sięga 1915 roku i jej sformowania w trakcie I wojny światowej. Żołnierze służący w jej oddziałach to od dekad elita amerykańskiej armii. W 1965 r. jako pierwsza grupa wojsk naziemnych wylądowali w Wietnamie i przebywali tam sześć lat. W 1972 r. Pentagon zdecydował o włączeniu dwóch batalionów brygady w szeregi jednej z dywizji sił powietrznych, a żołnierze pozostałych oddziałów przeszli w stan spoczynku.

W 2000. roku brygada została powołana do życia na nowo i żołnierze rozpoczęli służbę w "wojnie z terroryzmem". W 2003 r. uczestniczyli w inwazji na Irak w ramach operacji "Iracka Wolność" (początek 20 marca 2003 r.). Następnie zostali wysłani do Afganistanu i tam działali w czterech zmianach (2005-08, 2007-08, 2009-10 i 2012-13).

Pierwsza linia frontu w Iraku

W Iraku żołnierze brygady walczyli na pierwszej linii frontu. Zostali zrzuceni na pustynię pomiędzy 26 i 29 marca 2003 roku. Wyskakując w kilkusetosobowych grupach z pokładów samolotów C-17, lądowali nierzadko całe kilometry od siebie, ale 29 marca ponad dwa tysiące żołnierzy wysłanych do boju połączyło siły. Współdziałając z oddziałami specjalnymi i siłami kurdyjskimi w ciągu czterech dni (30 marca - 2 kwietnia), 173. brygada rozbiła 2., 4., 8. i 38. dywizję piechoty wojsk Saddama Husajna. 10 kwietnia po bitwie o Kirkuk, brygada zajęła i zabezpieczyła miasto. W trakcie ataku zginęło zaledwie dziewięciu jej żołnierzy.

21 lutego 2004 r. brygada została odwołana do Włoch, na roczny odpoczynek.

W Afganistanie walczyli zarówno w górach w centralnej części kraju jak i na pograniczu z Pakistanem, ścigając talibów i osłaniając kolejne, pojawiające się rotacyjnie kontyngenty międzynarodowej misji wojskowej ISAF.

"Czas Apokalipsy"

173. Brygada Powietrznodesantowa funkcjonuje od lat w amerykańskiej popkulturze. Fikcyjnym członkiem jednostki był odgrywany w 1979 r. przez Martina Sheena kpt. Willard, w jednym z najważniejszych filmów wojennych w historii kina, "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli opowiadającym o wojnie w Wietnamie. W 1987 r. na ekranach pojawił się film "Zabójcza broń", w którym Danny Glover grający detektywa policji w Los Angeles daje się w jednej ze scen rozpoznać jako były żołnierz 173. brygady, również z czasu wojny w Wietnamie. W 1998 r. Bruce Willis w "Stanie oblężenia", opowiadającym o serii zamachów w Nowym Jorku, zagrał tymczasem fikcyjnego generała Williama Devereaux, dowódcę jednostki.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army