TVN24 | Świat

Nie ma kontaktu z załogą okrętu podwodnego. Na pokładzie są 53 osoby

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
Reuters, PAP
Indonezyjski okręt podwodny zaginął w okolicach wyspy Bali
Google MapsIndonezyjski okręt podwodny zaginął w okolicach wyspy Bali

Indonezyjska marynarka wojenna poszukuje jednego ze swoich okrętów podwodnych, który zaginął w środę podczas ćwiczeń torpedowych. Na pokładzie jednostki znajdują się 53 osoby. Władze w Dżakarcie poprosiły sąsiednie kraje o pomoc w odnalezieniu jednostki.

Okręt podwodny brał w środę udział w ćwiczeniach torpedowych około 96 kilometrów na północ od wyspy Bali. Jego załoga nie przekazała jednak zgodnie z oczekiwaniami wyników tych manewrów - poinformował rzecznik marynarki wojennej Indonezji komandor Julius Widjojono. Jak dodał, "o godzinie 4.30 nad ranem utracono kontakt z okrętem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak przekazał naczelny dowódca indonezyjskich sił zbrojnych generał Hadi Tjahjanto, cytowany przez agencję Reutera, na pokładzie znajdowały się 53 osoby. Poinformował również, że w poszukiwaniach jednostki pomagają Australia oraz Singapur.

Okręt podwodny KRI NanggalaAlex Widojo/Anadolu Agency/Getty Images

Indonezyjska flota

Okręt podwodny KRI Nanggala, noszący numer burtowy 402, został w Niemczech i wcielony do służby w 1981 roku, rozwija prędkość 21,5 węzła.

Jak pisze agencja Reutera, w przeszłości Indonezja dysponowała flotą liczącą 12 okrętów podwodnych, zakupionych od Związku Radzieckiego. Dziś ma zaledwie pięć jednostek, w tym dwie zbudowane w Niemczech i trzy skonstruowane w Korei Południowej.

Reuters zwraca uwagę, że Indonezja stara się zmodernizować swoje zdolności obronne, ale część jej sprzętu wojskowego jest mocno przestarzała. Agencja przypomina, że w ostatnich latach dochodziło w związku z tym do śmiertelnych wypadków, najczęściej z udziałem przestarzałych samolotów wojskowych.

Autor:momo/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alex Widojo/Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości