Holenderski poseł z zakazem wjazdu do Rosji, delegacja parlamentu odwołuje podróż

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Reuters Archive Delegacja holenderskiego parlamentu odwołała wyjazd do Rosji (nagranie archiwalne)

Komisja ds. międzynarodowych holenderskiego parlamentu odwołała we wtorek lutowy wyjazd delegacji do Rosji. Jak poinformowała holenderska agencja ANP, decyzja związana jest z tym, że jeden z posłów nie otrzymał pozwolenia na wjazd do tego kraju.

ANP przypomina, że miała być to pierwsza wizyta w Rosji holenderskich parlamentarzystów od 2008 roku.

Według agencji decyzja zapadła we wtorek na posiedzeniu komisji ds. międzynarodowych holenderskiego parlamentu.

"Rosja nie powinna ingerować w skład delegacji"

- Komisja jest głęboko przekonana, że Rosja nie powinna ingerować w sprawy dotyczące składu delegacji - przekazała agencja.

W poniedziałek holenderskie MSZ podało, że poseł Sjoerd Sjoerdsma, krytyczny wobec Moskwy członek centrolewicowej partii Demokraci 66, poinformował, że znalazł się na "czarnej liście" Kremla i nie będzie mógł uczestniczyć w planowanym na luty wyjeździe do Rosji.

Sjoerd Sjoerdsma znalazł się na "czarnej liście" Kremla Levien Willemse/Democraten 66

Holenderski minister spraw zagranicznych Stef Blok próbował wyjaśnić sprawę za pośrednictwem rosyjskiego ambasadora w Hadze, jednak rozmowy nie przyniosły rezultatu.

W 2011 roku delegacja holenderska nie poleciała do Egiptu

Holenderscy deputowani nie po raz pierwszy spotykają się z odmową wjazdu do innego kraju. W 2011 roku jeden z członków populistycznej Partii Wolności miał zakaz wjazdu do Egiptu za jego krytykę pod adresem egipskich władz. I wtedy pozostali członkowie delegacji zdecydowali na znak solidarności, że nie pojadą do Kairu.

Źródło: PAP

pp/kg