"Apostoł Grenlandii" zostanie na swoim miejscu

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Grenlandii opowiedzieli się przeciwko usunięciu pomnika swego duńsko-norweskiego kolonizatora Hansa Egede ze stolicy wyspy, miasta Nuuk. Monument został zdewastowany podczas antyrasistowskich protestów.

Pomnik Hansa Egede został pomalowany czerwoną farbą i napisano na nim "dekolonizacja" podczas fali protestów, która dotarła nawet na Grenlandię po zabiciu w USA Afroamerykanina George'a Floyda.

Zwolennicy umieszczenia pomnika Egede w muzeum uważają, że jest on symbolem opresji i zniewolenia przez dawnego kolonialnego zarządcę Grenlandii, czyli Danię.

Mieszkańcy zdecydowali, "Apostoł Grenlandii" zostaje

Jednak w głosowaniu przeprowadzonym od 3 do 21 lipca 923 osoby zagłosowały za zachowaniem pomnika na jego dotychczasowym miejscu, podczas gdy tylko 600 mieszkańców chciało go usunąć. Do głosowania uprawnionych było 23 tysięcy osób spośród liczącej 56 tysięcy populacji wyspy, ale brak stosownej reklamy i letnie wakacje sprawiły, że niewielki odsetek mieszkańców zainteresował się głosowaniem.

Grenlandia była duńską kolonią do 1953 roku, kiedy to stała się formalnie częścią Królestwa Danii. Od 1978 roku wyspa jest regionem autonomicznym, zależnym jednak od gospodarczej pomocy Danii.

Egede, nazywany czasem "Apostołem Grenlandii", przybył tam w 1721 roku jako misjonarz i to on założył Nuuk, początkowo znane jako Godthab (Dobra Nadzieja).

Pomnik Hansa Egede z luterańską katedrą w tle na wyspie NuukWikipedia (domena publiczna)

Protesty przeciwko rasizmowi

Antyrasistowskie protesty, które ogarnęły niemal cały świat, wybuchły, gdy w maju nieuzbrojony George Floyd zmarł podczas próby aresztowania go w Minneapolis za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant de facto udusił go, przygniatając do ziemi i klękając na jego szyi.

Protesty w wielu miastach doprowadziły do obalania, dewastowania bądź żądań usunięcia pomników amerykańskich konfederatów lub kolonistów, czy też handlarzy niewolników.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (domena publiczna)