Wygrała na loterii obraz Picassa wart milion euro. Los dostała w prezencie

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, Reuters
ReutersWłoszka wygrała na loterii obraz Picassa

Obraz Pabla Picassa o wartości miliona euro wygrała we francuskiej loterii charytatywnej Włoszka Claudia Borgogno. Według organizatorów, los otrzymała w prezencie około pół roku temu. - Picasso pokochałby taką akcję - uznała Peri Cochin, organizatorka imprezy zabierającej fundusze na projekty wodne w Afryce.

Zwycięski kupon wylosowano w środę w domu aukcyjnym Christie's w Paryżu. Jak podała agencja AP, zwyciężczyni loterii to Claudia Borgogno. Otrzyma ona obraz "Nature morte", martwą naturę namalowaną przez hiszpańskiego mistrza w 1921 roku. Niewielkie dzieło Pabla Picassa warte milion euro przedstawia stół, gazety i kieliszek absyntu. Według organizatorów szczęśliwy los kupił za 100 euro ktoś inny w grudniu ubiegłego roku, a następnie dał go w prezencie Borgogno.

Reuters

"Picasso pokochałby taką akcję"

- Picasso pokochałby taką akcję, ponieważ wykazywał duże zainteresowanie sprawami humanitarnymi i społecznymi - powiedziała agencji Reutera Peri Cochin, organizatorka sprzedaży.

Odniosła się także do celu zbiórki w czasie pandemii COVID-19. - Kryzys związany z koronawirusem jasno pokazał, jak ważne jest mycie rąk, a można tego dokonać jedynie przy użyciu czystej wody - przekonywała.

Reuters

Charytatywna zbiórka na zapewnienie czystej wody

Łącznie sprzedano 51 tysięcy losów za 5,1 miliona euro. Z tej kwoty 900 tysięcy euro trafi do kolekcjonera z Monako, Davida Nahmada, który dostarczył obraz ze swojej kolekcji. Reszta zostanie wykorzystana przez organizację charytatywną CARE na projekty związane z zapewnieniem czystej wody potrzebującym w Kamerunie, Madagaskarze i Maroku.

Podobną loterię organizowano już w 2013 roku. Wówczas nagrodę - rysunek Picassa - zdobył 25-latek z Pensylwanii. Zebrano wtedy 4,8 miliona euro na stowarzyszenie działające na rzecz ochrony starożytnego miasta Tyr, znajdującego się obecnie w Libanie.

Organizatorzy mają nadzieję, że impreza będzie organizowana co roku, za każdym razem na rzecz innej organizacji.

Reuters

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters