TVN24 | Świat

"Jest pilna potrzeba działania". Macron zwołuje konsultacje w sprawie reformy policji

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron zamierza zorganizować w styczniu konsultacje dotyczące reform w policji z udziałem jej przedstawicieli. W konsultacjach mają również uczestniczyć wybrani urzędnicy i wysłannicy organizacji społecznych.

"Będę interweniował osobiście" - stwierdził Emmanuel Macron w piśmie przesłanym agencji AFP. Zapewnił, że chce poprawić sytuację w policji i umocnić zaufanie Francuzów do funkcjonariuszy. Konsultacje będą dotyczyć projektów reform przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina pod koniec listopada.

Macron zwrócił się do Darmanina o "jak najszybsze" przyjęcie przedstawicieli policyjnych związków zawodowych w celu omówienia programu reform, między innymi szkoleń dla policjantów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

List prezydenta jest odpowiedzią na sprzeciw funkcjonariuszy wobec oskarżeń o rasizm i używanie nieuzasadnionej przemocy oraz ich zapowiedzi dotyczącej bojkotowania części obowiązków, na przykład takich, jak kontrole tożsamości zatrzymanych. "Jest pilna potrzeba działania" – podkreślił szef państwa. "Chcę działać szybko i konkretnie, aby poprawić warunki wykonywania pięknej i niezbędnej pracy (policji) polegającej na utrzymaniu spokoju" – dodał Macron.

Protesty przeciw przemocy policji

List Macrona jest także odpowiedzią na list sekretarza generalnego związku zawodowego policjantów Unity-SGP-FO Yvesa Lefebvre’a z poniedziałku, w którym informuje prezydenta o "złości" funkcjonariuszy wywołanej ostatnimi propozycjami głowy państwa.

W wywiadzie udzielonym w piątek internetowemu serwisowi dla młodzieży Macron stwierdził, że czarnoskórzy obywatele są bardziej kontrolowani przez policjantów, co jest niedopuszczalne. W tym samym wywiadzie Macron zapowiedział również, że w styczniu 2021 roku zostanie uruchomiona krajowa platforma do zgłaszania przypadków dyskryminacji i nieprawidłowości w policji.

Od dwóch tygodni w Paryżu i innych miastach Francji trwają wielotysięczne demonstracje przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie oraz przemocy ze strony policji. Podczas zamieszek co sobotę rany odnosi kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy są celem ataków aktywistów Black Blok.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP