Ewakuacja nieletnich mieszkańców "dżungli". W tle spór z Londynem


Francuskie władze w środę rano rozpoczęły ewakuację ok. 1,5 tys. nieletnich ze zlikwidowanego obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą". Pozostające bez opieki dzieci i nastolatkowie są rozwożeni autokarami do ośrodków rejestracyjnych w różnych częściach kraju.

Pierwsze autokary odjechały w środę ok. godz. 8.30 z grupami chłopców, głównie nastolatków.

Spór Londynu z Paryżem

Od ukończenia likwidacji obozowiska jego nieletni mieszkańcy mieszkali w przystosowanych do tego celu kontenerach. Ostatnie prowizoryczne schronienia na terenie "dżungli" zlikwidowano w poniedziałek. Z obozu do ośrodków w różnych częściach Francji przewieziono ok. 7 tys. ludzi.

Ewakuację dzieci i nastolatków z obozu rozpoczęto w środę w sytuacji przedłużającego się sporu między Francją a Wielką Brytanią o to, który kraj powinien zapewnić opiekę nieletnim mieszkańcom obozu. Prezydent Francois Hollande oświadczył w tym tygodniu, że młodzi migranci zostaną w najbliższych dniach przewiezieni do specjalnych ośrodków, w których brytyjscy urzędnicy służb imigracyjnych będą mogli ocenić, czy przysługuje im azyl w Wielkiej Brytanii. Pozostali mają zostać przekazani francuskiej opiece społecznej.

Napięcie na linii Paryż-Londyn nasiliło się w ostatnich dniach, gdy Hollande zaapelował do brytyjskiej premier Theresy May, by jej kraj uznał swoją część odpowiedzialności za los nieletnich. W odpowiedzi Wielka Brytania wezwała Francję do zapewnienia im lepszej opieki.

Likwidacja "dżungli"

Przedstawiciel prefektury Pas-de-Calais, na którego powołuje się agencja Reutera, poinformował, że do ewakuacji nieletnich mieszkańców "dżungli" wykorzystanych zostanie ok. 70 autokarów, a w pierwszym, który odjechał ze zlikwidowanego obozu, znajdowali się przedstawiciele brytyjskiego MSW.

Jeszcze do niedawna obozowisko zamieszkiwało 6-8 tys. migrantów, którzy mieli nadzieję na przedostanie się z Calais do Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku prawie 300 tys. uchodźców i migrantów próbowało dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podczas tej przeprawy zginęło lub zaginęło co najmniej 3,8 tys. z nich.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości