TVN24 | Świat

Najbardziej poszukiwani przestępcy w Unii Europejskiej. Na liście Polacy, wśród nich Jacek Jaworek

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Policja wyznaczyła nagrodę za pomoc w znalezieniu Jacka Jaworka (materiał z 17 lipca)
"Fakty" TVNPolicja wyznaczyła nagrodę za pomoc w znalezieniu Jacka Jaworka (materiał z 17 lipca)

Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021 - kampanię medialną pod takim hasłem rozpoczynają Europol i ENFAST. Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka poinformował, że wśród najgroźniejszych, a dotąd nieschwytanych przestępców w Unii Europejskiej, znaleźli się również Polacy, między innymi podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek.

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał, że w piątek sieć współpracy policyjnej ds. poszukiwania osób ściganych (ENFAST), wspierana przez Europol, rozpoczyna kampanię "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021".

Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na przestępców poszukiwanych w całej Europie, którzy mogą ukrywać się w naszym otoczeniu. - Wszyscy przestępcy w tej kampanii są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami czy handel ludźmi - podkreślił inspektor w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Prosimy, aby odwiedzić stronę internetową EU Most Wanted i obejrzeć zdjęcia tych poszukiwanych oraz sprawdzić, czy ktoś rozpoznaje któregoś z nich. Jeśli tak, możesz anonimowo poinformować nas o tym za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Możesz w znacznym stopniu pomóc organom ścigania w schwytaniu osoby, która od dawna ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości - zaapelował policjant.

Poszukiwanych jest 54 przestępców

W tegorocznej akcji biorą udział prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, a na stronie internetowej Europe's Most Wanted widnieją wizerunki 54 poszukiwanych przestępców.

- Strona internetowa Europe's Most Wanted została zainicjowana przez sieć ENFAST w styczniu 2016 roku przy pełnym wsparciu Europolu. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu poważnych przestępców poszukiwanych na podstawie europejskich nakazów aresztowania. Współpraca między państwami członkowskimi ma kluczowe znaczenie w przypadku przestępczości transgranicznej, ponieważ poszukiwani przemieszczają się z kraju do kraju i wielokrotnie wymykają się organom ścigania - przypomniał Ciarka.

EuropolShutterstock

Od czasu uruchomienia strony internetowej zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły ze strony internetowej EU Most Wanted.

Poszukiwania polskich obywateli, w tym podejrzanego o potrójne morderstwo Jacka Jaworka

Na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w UE znaleźli się również obywatele Polski. Wśród najgroźniejszych przestępców jest podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek, poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych w Katowicach.

10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała 44-letniego małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat zabitego mężczyzny, Jacek Jaworek. Przed tragedią mieszkał on z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów. Tuż po zbrodni Jaworek uciekł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Do domu weszli 27 minut po strzelaninie. Drogi blokowali po 40 minutach. Jacek Jaworek zniknął

Jacek JaworekEU Most Wanted

Inni poszukiwani Polacy

Kolejnym poszukiwanym jest podejrzany o zabójstwo żony w listopadzie 1985 roku Tomasz Leszczyński. W trakcie awantury miał ugodzić ją kilkukrotnie nożem w klatkę piersiową. Spowodował krwotok do jamy brzusznej, w wyniku czego kobieta zmarła. Został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności.

Tomasz LeszczyńskiEU Most Wanted

Na liście znalazł się także Jacek Kłos, poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych ze Szczecina. Mężczyzna poszukiwany jest za usiłowanie zabójstwa na początku listopada 2007 roku w Kołobrzegu na parkingu osiedlowym. Wówczas Kłos w porozumieniu z innym mężczyzną, chcąc zabić Zbigniewa K., podłożyli granat obronny typu F-1 pod jego mercedesa. Zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z powodu zbyt małej siły niszczącej, przy czym jednocześnie sprowadził zdarzenie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób.

Jacek KłosEU Most Wanted

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock