"Eskalacja przemocy". Kwartet Bliskowschodni chce "uspokoić sytuację" między Izraelem i Palestyną


Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapowiedziała, że w piątek w Wiedniu zbierze się grupa mediatorów - tzw. Kwartet Bliskowschodni (USA, Rosja, UE, ONZ) - aby nakłonić przywódców Izraela i Palestyny do powstrzymania eskalacji przemocy. W stolicy Austrii mają się pojawić m.in. John Kerry i Siergiej Ławrow.

- Mogę ogłosić, że jutro w Wiedniu odbędzie się spotkanie Kwartetu - powiedziała w czwartek Mogherini w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jak podkreśliła, będzie chciała spotkać się w Wiedniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i specjalnym wysłannikiem ONZ, aby wysłać liderom Izraela i Palestyny "wyraźny sygnał", mający na celu uspokojenie sytuacji między obiema stronami konfliktu.

Narasta przemoc

Od początku października narasta przemoc w Jerozolimie i na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. W ciągu ostatniego miesiąca dziesięciu Izraelczyków zginęło w atakach, głównie z użyciem noża. Po stronie palestyńskiej śmierć poniosło 47 osób; 26 z nich izraelskie władze zidentyfikowały jako napastników, podczas gdy inni zginęli w walkach z siłami izraelskimi. Niedzielny zamach na dworcu autobusowym w Beer Szewie był jednym z najpoważniejszych incydentów wśród trwających od kilku tygodni niemal codziennych aktów przemocy. Agencja Reutera zwraca uwagę, że jednym z powodów obecnej fali przemocy jest oburzenie Palestyńczyków z powodu podejmowanych ich zdaniem przez Żydów prób zbliżania się do jednego z najświętszych miejsc islamu, meczetu Al-Aksa, na Wzgórzu Świątynnym we Wschodniej Jerozolimie.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości