Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Świat


Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.

"Doskonała rozmowa telefoniczna z prezydentem Trumpem. Mamy wiele wspólnych spostrzeżeń na temat sytuacji w Syrii, Iranie oraz NATO. Rozmawialiśmy o wielu punktach wspólnych i zobaczymy się przed szczytem NATO w Londynie" – skomentował poniedziałkową rozmowę prezydent Macron na Twitterze.

Macron mówił o "śmierci klinicznej mózgu" NATO

Rozmowa prezydentów Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona odbyła się kilka dni po głośnym wywiadzie francuskiego prezydenta dla tygodnika „The Economist”. 7 listopada francuski przywódca wyraził opinię, że NATO jest w stanie "śmierci klinicznej mózgu". Słowa te wywołały reakcje europejskich i amerykańskich polityków.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślił, że NATO jest "historycznie jednym z najważniejszych partnerstw strategicznych".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że "francuski prezydent użył drastycznych słów", których ona "nie podziela i które są "niepotrzebne", bo "nawet jeśli są pewne problemy we współpracy, należy je wspólnie rozwiązywać".

Morawiecki: bardzo niebezpieczne słowa Macrona

Premier Mateusz Morawiecki komentował słowa Macrona w wywiadzie dla dziennika "Financial Times". "NATO jest najważniejszym sojuszem, jeśli chodzi o zachowanie wolności i pokoju. Wątpliwości Macrona w kwestii tego, czy jego członkowie mogą się nadal wzajemnie bronić, są niebezpieczne" - powiedział szef polskiego rządu.

"Myślę, że wątpliwości te mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to być może Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań" - dodał.

Morawiecki zauważył, że Francja nie przeznacza 2 proc. PKB na obronność. "Myślę, że warto zapytać, dlaczego w niektórych aspektach NATO nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. I to nie z powodu braku zaangażowania USA w Sojusz, ale raczej braku wzajemności ze strony niektórych europejskich sojuszników" - ocenił.

Szef NATO w czwartek u Trumpa

Prezydent Trump przyjmie w czwartek sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Rozmowy mają dotyczyć "postępów" poczynionych przez państwa członkowskie NATO w celu "zwiększenia budżetu obronnego i zapewnienia bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń".

Autor: rzw / Źródło: PAP