Świat

Dyplomata USA: nie osiągniemy porozumienia o Ukrainie bez Ukrainy

Świat


Stany Zjednoczone nie porozumieją się w sprawie Ukrainy bez jej zgody – oświadczył w środę w Kijowie zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan. Zapewnił, że USA będą kontynuowały wsparcie dla Ukrainy dopóki nie ustanie rosyjska agresja.

- Nadal będziemy sprzyjać odnowie jej jedności terytorialnej i działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa jej obywateli – powiedział Sullivan. Składa on wizytę na Ukrainie w ramach swej podróży po europejskich stolicach, wygłosił wykład na temat relacji amerykańsko-ukraińskich w Akademii Dyplomatycznej w Kijowie. Jego treść została opublikowana na stronie Departamentu Stanu USA.

"Krym to Ukraina, Donbas to Ukraina"

Dyplomata podkreślił, że wielu rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy ginie w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, broniąc terytorium swego państwa. - Bezpośrednim następstwem rosyjskiej agresji jest to, że w Donbasie i na Krymie najbardziej cierpi ludność rosyjskojęzyczna – oświadczył.

- Krym to Ukraina, Donbas to Ukraina. Nigdy nie osiągniemy porozumienia dotyczącego Ukrainy bez Ukrainy - podkreślił.

Mówiąc o sankcjach wobec Rosji, Sullivan zapewnił, że będą one przedłużane, dopóki nie ustanie rosyjska agresja.

Dyplomata zaapelował również do Ukraińców o bardziej intensywną walkę z korupcją. - Walka z korupcją jest nie mniej ważna niż walka z rosyjską agresją – powiedział Sullivan.

Autor: mm/AG / Źródło: PAP, state.gov

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia public domain | U.S. Department od State

Tagi:
Raporty: