Trump ostrzegł Rosję przed próbą "ingerowania w proces wyborczy"

TVN24

twitter.com/realdonaldtrumpSiergiej Ławrow z wizytą w USA

Donald Trump ostrzegł szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa przed próbami ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA. Wezwał też Rosję do rozwiązania konfliktu z Ukrainą - przekazał Biały Dom w komunikacie po wtorkowym spotkaniu polityków w Waszyngtonie.

Donald Trump przyjął we wtorek Siergieja Ławrowa w Białym Domu. Po spotkaniu nie było wspólnej konferencji prasowej. Tuż po nim prezydent USA pojechał na wiec wyborczy w Pensylwanii.

Trump oczekuje "kontynuacji dialogu"

Później Trump zamieścił na Twitterze zdjęcie z Gabinetu Owalnego ze stojącym obok niego szefem MSZ Rosji.

"Właśnie miałem bardzo dobre spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i przedstawicielami Rosji. Dyskutowaliśmy o wielu sprawach, w tym o handlu, Iranie, Korei Północnej, traktacie INF, kontroli zbrojeń nuklearnych i ingerowaniu w proces wyborczy (USA - przyp. red.). Czekam na kontynuację naszego dialogu w bliskiej przyszłości" - napisał amerykański przywódca.

Pytany przez dziennikarzy, podczas późniejszej konferencji prasowej w rosyjskiej ambasadzie w Waszyngtonie, o kwestię rosyjskiego ingerowania w amerykańskie wybory, Ławrow zaprzeczył, że rozmawiał z Trumpem na ten temat.

We wtorek sekretarz stanu Mike Pompeo również ostrzegł Ławrowa przed podejmowaniem przez Rosję prób ingerencji w wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w przyszłym roku.

- Jeśli chodzi o ingerencję w nasze sprawy wewnętrzne, powiedziałem jasno, że to niedopuszczalne - oświadczył Pompeo na wspólnej konferencji prasowej. W odpowiedzi rosyjski minister zakwestionował oskarżenia, jakoby Kreml wtrącał się w poprzednie wybory w USA.

Komunikat Moskwy

- Sam fakt, że rosyjski minister został przyjęty przez prezydenta USA, jest ważną okolicznością - zaznaczył rzecznik Kremla w komunikacie i wskazał, że kontakty na takim szczeblu są ważne.

Pieskow jednocześnie zastrzegł, że "na razie nie można mówić o jakimś pozytywnym zwrocie w relacjach dwustronnych".

Kontrowersyjne rozmowy

Podczas pierwszej od dwóch lat wizyty Ławrowa w Waszyngtonie szefowie dyplomacji USA i Rosji rozmawiali między innymi o traktacie o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), Chinach, denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, konflikcie w Syrii i sytuacji na Ukrainie.

Media w USA uznały wtorkowe rozmowy z Ławrowem w amerykańskiej stolicy za "kontrowersyjne". Wskazują, że w ten sam dzień Demokraci ogłosili dwa artykuły impeachmentu prezydenta związane z aferą ukraińską.

Trumpowi zarzuca się w nich nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze w Kijowie oraz utrudnianie pracy Kongresu.

W stolicy Francji doszło do pierwszego spotkania między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Ławrow oświadczył w USA, że "szczegółowo poinformował" stronę amerykańską o przebiegu wydarzeń w Paryżu.

Autor: tas/kab / Źródło: PAP