Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Dominikana deportowała ponad 276 tysięcy imigrantów z Haiti w 2024 roku
Dominikana deportowała ponad 276 tysięcy imigrantów z Haiti w 2024 rokuReuters Archive
wideo 2/5
Dominikana deportowała ponad 276 tysięcy imigrantów z Haiti w 2024 rokuReuters Archive

Dominikana deportowała w 2024 roku ponad 276 tysięcy Haitańczyków, przekazały władze tego kraju. Deportacje nasiliły się zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Popularna wśród turystów Dominikana jest jedynym krajem mającym granicę lądową z pogrążonym w chaosie Haiti, którego mieszkańcy masowo uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i pracy.

Nowe dane przedstawił w środę urząd ds. imigracji Dominikany. Wynika z nich, że w całym 2024 roku z tego kraju deportowano ponad 276 tys. obywateli Haiti. Od stycznia do marca było to ponad 48 tys. ludzi, od kwietnia do czerwca ponad 62 tys., a od lipca do września ponad 71 tys. W ostatnich trzech miesiącach roku deportowano zaś najwięcej, bo 94 tys. osób.

ZOBACZ TEŻ: Stan wyjątkowy w całym kraju. Powodem "kolejne wielokrotne morderstwo"

Masowe deportacje z raju

Deportacje z ostatniego kwartału 2024 roku odbywały się w oparciu o ogłoszony w październiku plan masowych deportacji. Wówczas władze zapowiedziały deportowanie nawet 10 tys. nielegalnych migrantów tygodniowo, głównie Haitańczyków.

Haiti zmaga się z poważnym kryzysem humanitarnym i bezpieczeństwa, wynikającym z aktywności gangów. Uważa się, że kontrolują one obecnie ponad 80 proc. stolicy kraju, Port-au-Prince. Masowe ucieczki Haitańczyków dotykają głównie Dominikanę, kraj stosunkowo zamożny, stabilny politycznie i popularny wśród turystów. To jedyne państwo, które posiada granicę lądową z Haiti.

Jak mówił Homero Figueroa, rzecznik prezydenta Dominikany Luisa Abinadera, choć na Haiti wysłano misję pokojową wspieraną przez ONZ, to jej skutki są ograniczone, dlatego jego kraj musi "działać zdecydowanie".

Haitańczycy w ciężarówce po deportacji z Dominikany (wrzesień 2024)Mentor David Lorens/EFE/PAP/EPA

Władze Haiti we wrześniu krytykowały ogłoszony przez Dominikanę plan deportacji swoich obywateli. Ówczesny premier Garry Conille napisał na X, że stanowi on "pogwałcenie fundamentalnych zasad godności ludzkiej", a ówczesna minister spraw zagranicznych Dominique Dupuy potępiła "brutalne sceny nalotów i deportacji" oraz zażądała sprawiedliwości za "dehumanizujące działania" wobec jej rodaków. Dominikana utrzymuje, że prowadzona przez nią operacja odbywa się z poszanowaniem praw człowieka.

ZOBACZ TEŻ: Co drugi gangster może być nieletni. "Nawet jeśli są uzbrojone, dzieci są tutaj ofiarami"

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock