Świat

Członkini Pussy Riot ogłosiła głodówkę

Świat


Skazana na dwa lata więzienia członkini zespołu Pussy Riot Maria Alochina rozpoczęła głodówkę, by zaprotestować przeciwko decyzji sądu, który odmówił jej udziału w posiedzeniu, na którym jest rozpatrywany wniosek o jej przedterminowe zwolnienie warunkowe. Ostatecznie Sąd Miejski w Bierieznikach, w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy, odroczył do czwartku rozpatrywanie wniosku.

Sąd, jak pisze agencja RIA Nowosti, uznał, że osadzona może obejrzeć sprawę na wideo, lecz Alochina, która chciała osobiście uczestniczyć w rozprawie, zrezygnowała z propozycji i na znak protestu rozpoczęła protest głodowy.

Alochina poleciła też swojej obrończyni Jelenie Chrunowej, aby i ona zrezygnowała z udziału w rozprawie, co też adwokatka uczyniła. Nieobecność na rozprawie adwokata przy rozpatrywaniu wniosku o zwolnienie warunkowe jest dopuszczana przez prawo rosyjskie.

W toku środowego posiedzenia sąd zgodził się na włączenie do akt sprawy apelu znanych rosyjskich intelektualistów o wypuszczenie członkini Pussy Riot z łagru. Dokument podpisali m.in. obrońcy praw człowieka: Ludmiła Aleksiejewa, Lew Ponomariow i Oleg Orłow, dziennikarze: Irina Hakamada, Leonid Parfionow i Tatjana Łazariewa oraz twórcy kultury: Maria Arbatowa, Dmitrij Bykow i Michaił Jefriemow. O uwolnienie Alochinej do sądu w Bierieznikach zaapelowali również brytyjski muzyk Peter Gabriel oraz amerykańska wokalistka i poetka Patti Smith.

Skazana za występ

Alochina to jedna z trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, które zostały skazane w ubiegłym roku na dwa lata więzienia za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Dwie ze skazanych: Alochina i Nadieżda Tołokonnikowa - odbywają karę więzienia, trzeciej - Jekatierinie Samucewicz - zawieszono wykonanie kary. W środę sąd w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy, rozpoczął rozpatrywanie wniosku o przedterminowe zwolnienie Alochinej. W styczniu sąd odrzucił jej prośbę o takie zwolnienie. W kwietniu odrzucono też wniosek drugiej osadzonej - Tołokonnikowej. Tołokonnikowa przebywa w kolonii karnej w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy. Obie uwięzione mają nieletnie dzieci.

Głos Pussy Riot z łagru
Głos Pussy Riot z łagruTVN 24

Autor: mtom/k / Źródło: PAP

Raporty: