Świat

Premier kontra prezydent. Nowiczok "nigdy nie był wyrabiany, opracowywany, ani składowany"

Świat


Czeski premier Andrej Babisz oświadczył, że "w Republice Czeskiej nigdy nie był wyrabiany, opracowywany ani składowany materiał typu Nowiczok". Taką substancją usiłowano otruć w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę.

Według komunikatu prasowego wydanego przez Urząd Rady Ministrów, Babisz spotkał się w poniedziałek w tej sprawie z dyrektorem cywilnej Służby Bezpieczeństwa i Informacji (BIS) Michalem Koudelką oraz szefem Wywiadu Wojskowego Janem Berounem.

Jak głosi rządowy komunikat, na spotkaniu premiera z Koudelką i Berounem wyjaśniono między innymi, że w 2017 roku czeskie władze podjęły specjalny program ochrony wojska i ludności cywilnej oraz wykrywania broni masowego rażenia. W ramach tego programu zamierzano także testować materiał typu Nowiczok A-230.

W pierwszej fazie specjaliści dokonali mikrosyntezy tej substancji, ale nie wyizolowali jej, co Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego nie uznaje w swej metodyce ani za produkcję, ani za opracowywanie materiału chemicznego. Wytworzony poprzez mikrosyntezę produkt specjaliści od razu zniszczyli i nie przeszli już do drugiej fazy programu.

Babisz dementuje

Oświadczenie Babisza pojawiło się kilka dni po tym, jak prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w telewizji Barrandov, że obie tajne służby dostarczyły mu rozbieżnych informacji na temat nowiczoka. Jak zaznaczył, w raporcie Wywiadu Wojskowego podano, że w Czechach w małych ilościach wyrabiano i testowano środek paralityczno-drgawkowy A-230, który Zeman określił jako nowiczok.

Babisz w komunikacie dementuje te informacje. "Prezydent w swym oświadczeniu najwyraźniej nie uwzględnił różnicy między słowami wyrabianie i testowanie" - napisano w rządowym komunikacie. Zeman ma według niego rację w tym, że za wyrabianie czeskie prawo uważa każdą reakcję chemiczną. Niemniej zdaniem Wojskowego Instytutu Badawczego mikrosyntezy nie można określić jako wyrabianie. Ponadto Nowiczok A-230 różni się od substancji A-234, którą zaatakowano Skripala. Chodzi o substancje mające wyraźnie różną strukturę chemiczną - podkreśla komunikat.

Po tym, gdy rosyjskie władze wymieniły Czechy wśród państw wytwarzających nowiczok, Zeman zlecił BIS zbadanie, czy na czeskim terytorium rzeczywiście produkowano lub przechowywano tę substancję.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 2.0) | Peter Curbishley

Tagi:
Raporty: