TVN24 | Świat

Milosz Zeman wyszedł ze szpitala. Na własną prośbę

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku

Prezydent Czech Milosz Zeman został wypisany z Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze (CVN) na własną prośbę - poinformowała w czwartek rzeczniczka CVN Jitka Zinke. Szefem państwa zaopiekuje się teraz na Zamku w Lanach pod Pragą zespół medyczny z prywatnej firmy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zeman wypisał się ze szpitala na własną prośbę, a lekarze zastosowali się do jego decyzji. Zalecili jednak prezydentowi, aby kontynuował leczenie w placówce medycznej, pod nadzorem lekarza specjalisty.

Centralny Szpital Wojskowy w Pradze w komunikacie podkreślił, że Zeman chciał zakończyć hospitalizację i zająć się obowiązkami państwowymi. Odpowiedzialność za opiekę nad stanem zdrowia prezydenta przejęła prywatna firma Senior Home Group należąca do Penta Hospitals CZ.

Milosz Zeman Lukas Kabon / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Przekazana dokumentacja

Grupa finansowa Penta jest właścicielem 75 placówek medycznych w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Centralny Szpital Wojskowy przekazał pełną dokumentację medyczną głowy państwa oraz zalecenia lekarzy.

W razie potrzeby Centralny Szpital Wojskowy jest gotowy zapewnić prezydentowi zaplecze wyspecjalizowanej placówki medycznej oraz regularne ambulatoryjne badania lekarskie – napisała w komunikacie Zinke.

Przewodniczący kolegium lekarzy (które oceniało stan zdrowia Zemana), rektor Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima poinformował media, że prezydentem będzie się opiekować przez 24 godziny na dobę zespół pięciu lub siedmiu pracowników medycznych.

W Zamku w Lanach, oficjalnej rezydencji czeskiej głowy państwa, położonym 35 km od Pragi, zostały przygotowane specjalne pomieszczenia.

Przewlekła choroba wątroby

10 października czaski prezydent został przewieziony do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

W szpitalu prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą. Według zapowiedzi w piątek w Lanach prezydent mianuje nowego premiera, którym ma być Petr Fiala.

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Lukas Kabon / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM