"Policja schwytała króla kryptowalut". Miał wpaść na Bałkanach

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP
Biuro południowokoreańskiego brokera kryptowalut UpBit w Seulu
Biuro południowokoreańskiego brokera kryptowalut UpBit w Seulu
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersBiuro południowokoreańskiego brokera kryptowalut UpBit w Seulu

W Podgoricy zatrzymano obywatela Korei Południowej Do Kwona, znanego jako "król kryptowalut", jednego z najbardziej poszukiwanych na świecie zbiegów - poinformował minister spraw wewnętrznych Czarnogóry Filip Adżić. Uprzedził, że władze czekają na potwierdzenie jego tożsamości.

"Czarnogórska policja schwytała obywatela Korei Południowej Do Kwona, współzałożyciela i dyrektora wykonawczego Terraform Labs. Były 'król kryptowalut', który odpowiada za spowodowanie strat w wysokości 40 miliardów dolarów, został ujęty na lotnisku w Podgoricy ze sfałszowanymi dokumentami. Jest poszukiwany przez Koreę Południową, USA i Singapur" - napisał Adżić.

"Czekamy na oficjalne potwierdzenie jego tożsamości" - dodał.

Korea Południowa wydała nakaz aresztowania Do Kwona we wrześniu 2022 roku, po tym gdy kierowana przez niego firma upadła. "Firma upadła w maju, gdy ceny kryptowalut spadły niemal do zera, co miało wpływ na cały kryptorynek" - wyjaśniło BBC. Po upadku firmy inwestorzy stracili ponad 40 miliardów dolarów, a południowokoreańskie władze wszczęły śledztwa przeciwko zaangażowanym w sprawę osobom.

Do Kwon w biurze Terraform Labs w SeuluZdjęcie z 14 kwietnia 2022 rokuWoohae Cho/Bloomberg via Getty Images

W październiku południowokoreańska prokuratura potwierdziła doniesienia o tym, że Do Kwon po opuszczeniu Singapuru - gdzie siedzibę miała jego firma - dostał się do Dubaju, skąd ruszył do Europy. Seul podejrzewał, że ukrywał się w Serbii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Woohae Cho/Bloomberg via Getty Images

Pozostałe wiadomości