TVN24 Biznes | Ze świata

Bitcoin spada. Jest najniżej od 16 miesięcy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Kryptowaluty spadają, a Bitcoin jest na najniższym poziomie od 16 miesięcy, kiedy to panika tak zwanych stablecoinów (kryptowalut, których wartość jest trwale powiązana z wartością dobra pozostającego w obrocie, np. złota lub oficjalnej waluty) wywołała wstrząsy na rynkach - podała Agencja Reutera.

Największa na świecie kryptowaluta spadła do 25 401,05 dol. - najniższego poziomu od 28 grudnia 2020 r. W ciągu ostatnich ośmiu sesji Bitcoin stracił jedną trzecią swojej wartości, czyli 13 000 dol. i w tym roku spadł o ponad 45 proc. Ze szczytu 69 000 dol. w listopadzie 2021 r. stracił prawie dwie trzecie swojej wartości - poinformował Reuters.

Kurs bitcoina spada

Ostatnim ciosem dla Bitcoina i jego mniejszego rywala Ethera, który w tym roku stracił ponad połowę swojej wartości rynkowej, był w tym tygodniu krach na TerraUSD, również jednej z największych kryptowalut na świecie. TerraUSD - znana również jako "UST" - spadła w tym tygodniu poniżej swojego powiązania z dolarem 1:1. To był wstrząs dla rynku kryptowalut, który już był pod presją wraz ze spadkami na rynkach akcji - wyjaśnił Reuters.

- Incydent z Terra wywołuje panikę w branży, ponieważ Terra jest trzecią co do wielkości "stabilną monetą" na świecie - powiedział Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote Bank. Dodał, że TerraUSD "nie mogła dotrzymać obietnicy utrzymania stabilnej wartości w dolarach amerykańskich".

Stablecoins to cyfrowe tokeny powiązane z wartością tradycyjnych aktywów, takich jak dolar amerykański. Są popularne w czasach zawirowań na rynkach kryptowalut i są często wykorzystywane przez inwestorów do przemieszczania środków i spekulacji na innych kryptowalutach - wytłumaczyła Agencja Reutera.

Upadek TerraUSD odbił się echem na szerszych rynkach, a inne stablecoiny, takie jak Tether, również znalazły się pod presją. Jak podaje giełda CoinMarketCap, w czwartek TerraUSD była notowana na 56 centów, a Tether na 95 centów, poniżej poziomu 1 dolara - podał Reuters.

Inwestorzy oceniają skutki upadku TerraUSD, aby określić, czy duże firmy lub inwestorzy ucierpieli. To mogłaby być jedna ze wskazówek do dalszego pogłębiania się problemów - zauważył Reuters.

Ether, druga co do wielkości kryptowaluta na świecie, spadła w czwartek o prawie 15 proc. do 1700 dol., najniższego poziomu od czerwca 2021 r.

W przeciwieństwie do poprzednich epizodów wyprzedaży na szerokich rynkach finansowych, kiedy kryptowaluty pozostały w dużej mierze nietknięte, presja na sprzedaż tych aktywów tym razem podważyła argument, że są one niezawodnymi magazynami wartości w warunkach zmienności rynku - podał Reuters.

- Wyprzedaż kryptowalut była napędzana przez zniechęcające makro tło rosnącej inflacji i stóp procentowych, które wywołały falę uderzeniową w sektorze technologicznym, ciągnąc za sobą kryptowaluty. Potwierdzając, że Bitcoin i inne kryptowaluty nie służą jako zabezpieczenie przed inflacją - powiedziała Victoria Scholar, dyrektor ds. inwestycji w Interactive Investors.

Kryptowaluty. Wątpliwości

Krypotwaluty cieszą się popularnością ze względu na swą relatywną anonimowość oraz wahania wartości, które stwarzają możliwości uzyskania większych zysków niż poprzez inwestowanie na tradycyjnych giełdach światowych. Jednak zmienność bitcoina i jego niejasny status prawny budzi wątpliwości, czy faktycznie mógłby kiedyś zastąpić tradycyjne waluty w codziennych transakcjach.

Kilka miesięcy temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Czytaj także: BITCOIN - INNOWACYJNY SPOSÓB NA NISZCZENIE NASZEJ PLANETY

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości