TVN24 | Świat

Cichanouska: Łukaszenka nie zaangażuje się w wojnę, bo boi się dezercji

TVN24 | Świat

Autor:
eŁKa/kg
Źródło:
TVN24 BiS
Cichanouska: Łukaszenka boi się dezercji (materiał z 05.07.2022)
Cichanouska: Łukaszenka boi się dezercji (materiał z 05.07.2022)TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5
tvn24Cichanouska: Łukaszenka boi się dezercji

Dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji, podczas jej wizyty w Warszawie. Odniosła się ona do udziału Białorusi w rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jej zdaniem Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi, na taki krok się nie zdecyduje, bo może na nim tylko stracić.

- Świat nas krytykuje za to, że jako jedyny kraj wspieramy Rosję w jej walce z nazizmem. Popieramy i będziemy dalej popierać – tak w oficjalnych wypowiedziach mówi dyktator Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Zdaniem Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, która rozmawiała z dziennikarzem TVN24 BiS Michałem Sznajderem, w ten sposób Łukaszenka spłaca dług wobec Władimira Putina, prezydenta Rosji. To dzięki jego wsparciu Łukaszenka wciąż może rządzić na Białorusi, choć większość krajów uznała ostatnie wybory w tym kraju za sfałszowane.

Czytaj więcej: Cichanouska apeluje do Zełenskiego o jedność

Jednak poparcie rosyjskiej inwazji w wypowiedziach nijak ma się do czynnego udziału białoruskiej armii w działaniach wojennych. - Z jednej strony trzeba powiedzieć, że nasi żołnierze są pod olbrzymią presją ze strony Łukaszenki, ale z drugiej strony wyobraźmy sobie taką sytuację, że zostają oni zmuszeni do zaangażowania się w tę wojnę. To są młodzi i niedoświadczeni ludzie, wcale nie chcą walczyć – uważa Cichanouska.

Jej zdaniem, gdyby doszło do inwazji, to tuż po przekroczeniu granicy z Ukrainą większość z nich by prawdopodobnie zdezerterowała i uciekła lub przyłączyła do Ukraińców. - To skompromitowałoby Łukaszenkę w oczach Kremla, podważyłoby jego lojalność. On nie chce takiej sytuacji, dlatego nie zdecyduje się na bezpośrednie zaangażowanie w tę wojnę – mówi liderka białoruskiej opozycji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 BiS na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/kg

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości