Chcą w Holandii Polaków czy nie?

Świat

Aktualizacja:
TVN24Jak Holendrzy postrzegają Polaków?

Nie chcemy u nas Polaków - tak mówił w środę w Parlamencie Europejskim holenderski eurodeputowany. Posypały się na niego gromy, padły oskarżenia o ksenofobię i nacjonalizm. Reporter TVN24 sprawdził, jak jest naprawdę z postrzeganiem Polaków w Holandii.

Tomasz Piwczyk od prawie dwóch lat pracuje w Holandii przy uprawie kwiatów. Wyjechał tam w poszukiwaniu lepiej płatnego zajęcia. W jego opinii, nie jest tak, iż Polacy nie są w Holandii mile widziani. - Starsi Holendrzy doceniają walory Polaków, ponieważ dobrze pracują, są wydajni - mówi pan Tomasz.

Wątpliwości, co do tego, że jesteśmy w Holandii mile widziani wzbudził holenderski deputowany Barry Madlener, który oświadczył w środę w PE, że "Holendrzy nie chcą polskich bezrobotnych".

W rozmowie z reporterem TVN24 holenderski deputowany tłumaczy, że chodziło mu o nic innego, jak ochronę rodzimego rynku pracy. - Mamy cztery tysiące bezrobotnych i 100 tys. pracujących Polaków. Chcę, by holenderscy bezrobotni mieli pracę - mówi Madlener.

I dodaje, że w jego kraju to powszechne przekonanie.

"Nie chcą pracować za niższą stawkę"

Tyle że, jak sprawdził reporter TVN24, spotkać na ulicy kogoś, kto podziela argumenty holenderskiego deputowanego nie jest łatwo.

- Jest kryzys i każdy kto boi się o swoje miejsce pracy i zarobki chciałby, by od razu zamykać granice, ale to staromodne myślenie - mówi jeden z Holendrów.

Spotkana na ulicy Holenderka zaznacza, że negatywny obraz Polaków może brać się stąd, iż w telewizji pokazują czasami Polaków jak dużo piją i wszystko demolują. - Ale jeśli dobrze pracują to, czemu mieliby tego nie robić - dodaje.

Pracujący w Holandii Polacy nie czują, aby komukolwiek zabierali pracę. - Oni [Holendrzy - red.] nie chcą pracować za niższą stawkę i w takich warunkach, kiedy w szklarni jest gorąco - mówi Leszek Suwalski, Polak pracujący w Holandii.

Holenderscy pracodawcy raczej na Polaków nie narzekają. - Czasem mamy z nimi [Polakami - red.] problem, ale taki sam mamy z holenderskimi pracownikami - przyznaje Ruun van Leeuwen, właściciel szklarni.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24