Świat

Były szef CIA przyznał się do winy. Przekazał tajne dokumenty kochance

Świat

army.milDavid Petraeus przyznał się do winy

Były dyrektor CIA generał David Petraeus przyznał się do tego, że kiedy stał na czele CIA, przekazywał niejawne informacje swojej kochance, Pauli Broadwell.

W styczniu amerykańscy prokuratorzy zarekomendowali postawienie zarzutów gen. Davidowi Petraeusowi w związku z podejrzeniem, że ujawniał tajemnice wywiadu. Generał zdecydował się pójść na ugodę z Departamentem Sprawiedliwości USA, aby uniknąć zawstydzającego dla niego i jego żony Holly Petraeus procesu sądowego.

Generał przyznał się do jednokrotnego przekazania dokumentów, za co grozi mu do roku więzienia.

Skandal w CIA

Agenci FBI odkryli tajne dokumenty zapisane na komputerze Broadwell po odejściu Petraeusa z CIA.

Romans - jak pisała prasa - rozpoczął się w 2011 roku, kiedy Broadwell pracowała nad biografią amerykańskiego generała. Pozamałżeński związek Petraeusa wyszedł na jaw w 2012 roku. Po jego nagłośnieniu Petraeus podał się do dymisji.

Upadek generała

Gen. Petraeus to były szef CIA. Wcześniej pełnił funkcję szefa Centralnego Dowództwa USA, które nadzoruje m.in. operacje militarne w Iraku i Afganistanie.

Sporą sławę zyskał sobie jako autor irackiej strategii, która oparta była na zwiększeniu tam liczby wojsk i przeciąganiu irackich rebeliantów na stronę wojsk koalicyjnych i rządowych.

Autor: kło\mtom / Źródło: Reuters, Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: army.mil

Tagi:
Raporty: