"Błękitne hełmy" w Donbasie? Komorowski: Polska nie uchylałaby się


Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. - Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie - zadeklarował w Kijowie. Podczas konferencji z polskim prezydentem Petro Poroszenko zapewniał natomiast, że ewentualne wysłanie „błękitnych hełmów” do Donbasu to „najlepszy sposób deeskalacji konfliktu”.

Komorowski zastrzegał że, ewentualna operacja pokojowa na Ukrainie to byłaby decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, o którą "będzie na pewno trudno". Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierała takie rozwiązanie. - Zakładamy, że jest możliwe rozwiązanie oparte o kraje niezaangażowane, ale gdyby były inne decyzje, Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w tego rodzaju operacji - dodał.

Wizja prezydenta Ukrainy

Poroszenko zapewniał natomiast, że jest jasne, iż potencjalna misja ONZ to optymalne rozwiązanie. - Jeśli wcześniej stosunek do kontyngentu pokojowego był chłodny, to dzisiaj wszyscy rozumieją, że jest to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu. Nie zamrożenia, ale deeskalacji - powiedział. Jak wyjaśnił, procedura skierowania sił pokojowych na Ukrainę składałaby się z dwóch etapów. Pierwszy to przygotowanie odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzedzone konsultacjami stałych członków Rady. Na Ukrainę powinna przybyć misja sekretarza generalnego ONZ, a później może zapaść decyzja Rady Bezpieczeństwa. Drugi etap to przygotowania i bezpośredni udział kontyngentu pokojowego w konkretnych operacjach. - Jeśli pierwszy etap to kwestia tygodni, to drugi jest kwestią miesięcy - powiedział Poroszenko.

Wyjazd na Wschód

Komorowski jest na Ukrainie z dwudniową wizytą. W czwartek jak pierwszy polski prezydent wystąpi w ukraińskim parlamencie. Po południu będzie rozmawiał z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i spotka się z przedstawicielami Polonii.

Odwiedzi również, wspólnie z Poroszenką, cmentarz w Bykowni, gdzie z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej wezmą udział w uroczystościach na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu. Na otwartym we wrześniu 2012 roku Polskim Cmentarzu Wojennym spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: