Odnaleźli wraki lotniskowców zatopionych w bitwie o Midway


Na dnie Oceanu Spokojnego znaleziono wraki dwóch japońskich lotniskowców z czasów drugiej wojny światowej. Okręty zatonęły 76 lat temu w czasie bitwy o Midway.

Jeden z lotniskowców, o nazwie Kaga, został odkryty w zeszłym tygodniu, drugi - Akagi - w niedzielę. Do tej pory udało się znaleźć tylko jeden okręt zatopiony w bitwie o Midway - amerykańską jednostkę USS Yorktown. Stało się to w 1998 roku.

Poszukiwania wraków

Ostatnie odkrycia poprzedziły tygodnie poszukiwań, prowadzonych przez załogę statku badawczego Petrel. Jednostka jest własnością Vulcan Inc., firmy utworzonej przez zmarłego współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena.

Ekipa poszukiwawcza użyła autonomicznego pojazdu podwodnego (AUV), wyposażonego w sonar, który pomógł ustalić położenie zatopionych lotniskowców. W poszukiwaniach udział brała także amerykańska marynarka wojenna.

Oba wraki znaleziono na głębokości około 5500 metrów na obszarze Papahanaumokuakea Marine National Monument na Oceanie Spokojnym - największego na świecie podlegającego ochronie terenu.

W sierpniu 2016 roku decyzją prezydenta Baracka Obamy chroniony obszar został rozszerzony do granic wyłącznej strefy ekonomicznej Hawajów, osiągając powierzchnię półtora miliona kilometrów kwadratowych. To obszar pięciokrotnie większy niż Polska.

W 2010 roku obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bitwa, która zmieniła bieg wojny

Bitwa o Midway była kluczowym starciem w wojnie na Pacyfiku i jest uznawana za jej punkt zwrotny.

Została stoczona w dniach 4-7 czerwca 1942 roku w pobliżu atolu Midway (grupie niewielkich wysp na północnym Pacyfiku) pomiędzy okrętami japońskimi i amerykańskimi, kończąc się zwycięstwem USA.

Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej, w efekcie walnie przyczyniła się do ostatecznej klęski Tokio. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych dla losów II wojny światowej.

W bitwie zginęły dwa tysiące Japończyków i trzystu Amerykanów. Zatopiono wówczas w sumie siedem okrętów, w tym cztery japońskie.

Japoński lotniskowiec KagaWikipedia (public domain)
Japoński lotniskowiec AkagiWikipedia (public domain)

Autor: momo/adso / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (public domain)

Pozostałe wiadomości