TVN24 | Świat

Biden: zaszczepienie się to najbardziej patriotyczna rzecz, jaką można teraz zrobić

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Jesteśmy bliżej pokonania wirusa niż kiedykolwiek, ale walka nie jest zakończona - powiedział w niedzielę prezydent Joe Biden podczas obchodów amerykańskiego święta niepodległości. Jak dodał, "zaszczepienie się jest obecnie najbardziej patriotyczną rzeczą, jaką można teraz zrobić".

- Wychodzimy z ciemności pandemii, roku pandemii i izolacji, roku bólu, strachu i niewypowiedzianych strat - mówił Biden przed Białym Domem. - Pomyślmy, jak daleką drogę przebyliśmy w ciągu tego roku. Od cichych ulic do zatłoczonych parad, z tysiącami ludzi machającymi amerykańskimi flagami (...) Znów się spotykamy, znów podróżujemy, widzimy rekordowy wzrost gospodarczy i wzrost liczby miejsc pracy, najlepszy od dekad i najlepszy na świecie. Ameryka wróciła i znów jest razem - przemawiał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Najbardziej patriotyczna rzecz"

Biden stwierdził, zwracając uwagę na wariant Delta, że choć Ameryka jest bliżej niż kiedykolwiek "niepodległości od wirusa, nie pokonała go jeszcze całkowicie".

- Tak jak Deklaracja Niepodległości w 1776 roku była wezwaniem do walki, a nie ogłoszeniem triumfu, tak jest dzisiaj. Wtedy za rewolucjonistami stała potęga idei, dzisiaj jest to potęga nauki - powiedział Biden. Wezwał przy tym Amerykanów do zaszczepienia się, stwierdzając, że jest to "najbardziej patriotyczną rzeczą, jaką można teraz zrobić".

- Zrób to dla siebie, dla swojej rodziny, społeczności i zrób to dla swojego kraju - wzywał prezydent. - Nigdy więcej nie chcemy powracać do tego, co było w zeszłym roku - dodał.

W swoim przemówieniu Biden ocenił, że "Ameryka jest wyjątkowym krajem na świecie, bo zbudowana została na fundamencie idei wolności i równości, "bez względu na rasę, pochodzenie, tożsamość płciową czy wiarę".

"Musimy pamiętać, kim jesteśmy"

- Ta idea jest wciąż żywa (...). Teraz, moi drodzy Amerykanie, jesteśmy strażnikami tej idei. Nikt, kto stawał przeciwko Ameryce, nie wyszedł na tym na dobrze. Musimy tylko pamiętać, kim jesteśmy - powiedział prezydent.

W pikniku i grillu organizowanym na terenie ogrodów Białego Domu wzięło udział około tysiąca osób, głównie lekarzy wojskowych i innych pracowników służb pracujących podczas pandemii. W kalendarzu Białego Domu impreza została określona mianem "obchodów Dnia Niepodległości i niepodległości od COVID-19".

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: