Biden: opublikowanie raportu o torturach to "oznaka honoru USA"


- Popełniliśmy błąd, ujawniamy go. To nas globalnie wzmocni, a nie osłabi - stwierdził wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w komentarzu do publikacji senackiego raportu o torturowaniu więźniów i więzieniach CIA.

RAPORT O WIĘZIENIACH I TORTURACH CIA W 20 PUNKTACH

- Najważniejsze jest to, że jesteśmy wystarczająco silni, spójni i konsekwentni w działaniu, żeby przyznać się do błędu. Popełniliśmy błąd, ujawniamy go. To nas globalnie wzmocni, a nie osłabi. Utrudni nam także popełnienie takiego błędu ponownie - powiedział Biden we wtorkowy wieczór, gdy przez USA i europejskie kraje zaczęła się przetaczać fala komentarzy po opublikowaniu raportu.

"Oznaka honoru" USA

- To nie czarna plama tylko raczej oznaka honoru Stanów Zjednoczonych. Każdy kraj, każdy postępował kiedyś w sposób, z którego nie jest dumny. Ale proszę, pokażcie mi inne państwo gotowe do tego, żeby wstać i powiedzieć: popełniliśmy błąd. My już go nie powtórzymy - dodał.

We wtorek Senat USA opublikował liczące 525 stron streszczenie raportu dotyczącego tajnych więzień CIA odsłaniając kulisy brutalnych tortur stosowanych przez agencję dla uzyskania informacji o poszukiwanych terrorystach.

Raport Senatu, przegłosowany głównie za sprawą demokratów - miażdżący dla CIA - wskazuje jednoznacznie, że program tortur i tajnych więzień był praktycznie bezużyteczny, a Biały Dom, Kongres oraz opinia publiczna w USA były okłamywane, nie dowiadując się o praktykach stosowanych przez agentów. W raporcie zbadano dokładniej przypadki 119 osób przetrzymywanych przez CIA w więzieniach poza granicami USA.

Autor: adso//rzw / Źródło: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości