Świat

"Prezydent podjął decyzję na temat całościowej strategii wobec Iranu"

Świat


Prezydent Donald Trump ogłosi w tym tygodniu "całościową strategię" wobec władz w Teheranie - poinformował we wtorek Biały Dom. Strategia ta będzie zawierać między innymi decyzję, czy Waszyngton chce utrzymania porozumienia nuklearnego z tym państwem, podpisanego w 2015 roku.

- Zrobi to w tym tygodniu - odpowiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, gdy reporterzy spytali ją o oczekiwane ogłoszenie decyzji Donalda Trumpa w sprawie dalszych losów umowy z Teheranem podpisanej przez światowe mocarstwa ponad dwa lata temu.

- Prezydent podjął decyzję na temat całościowej strategii wobec Iranu i chce być pewnym, że mamy kompleksową politykę radzenia sobie ze wszystkimi problemami wynikającymi z tego, że Iran jest "złym aktorem" - dodała Sanders.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami, i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego uczestnictwa USA w tym porozumieniu. Decyzja ta spodziewana jest 15 października. Gdyby do tego doszło, Kongres USA miałby 60 dni, żeby zdecydować, czy ponownie nałożyć sankcje gospodarcze na Iran.

Zaniepokojenie sojuszników

Jak podkreśla agencja Reutera, zmiana amerykańskiej polityki względem Iranu i zdecydowana krytyka porozumienia z 2015 zaalarmowały wielu europejskich sojuszników USA, m.in. Niemcy, Francję i Wielką Brytanię.

Brytyjska premier Theresa May we wtorkowej rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem oceniła, że umowa z Iranem miała "żywotne znaczenie dla regionalnego bezpieczeństwa".

May potwierdziła także swoje przekonanie Wielkiej Brytanii co do potrzeby utrzymania umowy nuklearnej z Iranem w mocy. Jak dodano, jednocześnie "podkreśliła znaczenie dokładnego monitorowania i odpowiedniego wprowadzania porozumienia".

W tym samym duchu wypowiedział się wcześniej szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnston. - Umowa nuklearna była kluczowym porozumieniem, które neutralizowało zagrożenie nuklearne ze strony Iranu - podkreślił po wtorkowej rozmowie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i szefem irańskiej dyplomacji Dżawadem Zarifem.

Przełomowe porozumienie

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Pod koniec września władze Iranu poinformowały o przeprowadzeniu udanego testu nowego pocisku balistycznego. Trump uważa, że przeprowadzony przez Iran test podważa międzynarodowe porozumienie oraz oskarża Teheran o współpracę z Koreą Północną.

Prezydent USA podkreślił też, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał ten układ za powód do wstydu dla USA i zagroził jego zerwaniem.

Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: