TVN24 | Świat

Białoruś chce ekstradycji Cichanouskiej

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
Radio Swoboda, RIA Nowosti
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"
Wyborcza.plCichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"

Komitet Śledczy Białorusi żąda ekstradycji opozycjonistki i rywalki Alaksandra Łukaszenki w zeszłorocznych wyborach prezydenckich Swiatłany Cichanouskiej. Aktywistka przebywa obecnie na Litwie, skąd prowadzi działalność opozycyjną.

"Cichanouska jest obecnie na liście poszukiwanych. Odpowiednie dokumenty dotyczące jej ekstradycji zostały przekazane do Prokuratury Generalnej"- poinformowała służba prasowa Komitetu Śledczego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Komitet poinformował, że zakończył śledztwo w sprawie karnej dotyczącej czterech osób z otoczenia Cichanouskiej. Współpracownicy opozycjonistki mieli "omawiać plan zorganizowania masowych zamieszek w Homlu, a także zajęcia tamtejszych budynków administracji i komitetów wykonawczych".

Wspierając ten plan, Cichanouska rzekomo zgodziła się wydać pieniądze na zakup paralizatorów, kanistrów z gazem, krótkofalówek, megafonów, a także innych przedmiotów i urządzeń - przekazała białoruska sekcja Radia Swoboda, powołując się na komunikat śledczych.

Tuż po wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia zeszłego roku, Cichanouska została zmuszona do wyjazdu z kraju na Litwę pod presją - jak przypomniało Radio Swoboda - sił bezpieczeństwa i służb specjalnych. Obecnie opozycjonistka przebywa z wizytą w Finlandii, gdzie spotka się z władzami tego kraju.

Autor:tas/kg

Źródło: Radio Swoboda, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: DAINA LE LARDIC/UE