TVN24 | Świat

Zbierają na odbudowę kościoła. Mają już prawie milion złotych

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
TUT.by, PAP, tvn24.
Pożar w kościele Matki Bożej w Budsławiu
Pożar w kościele Matki Bożej w Budsławiuminobl.mchs.gov.by
wideo 2/2
minobl.mchs.gov.byPożar w kościele Matki Bożej w Budsławiu

W maju w świątyni wybuchł pożar - spłonął dach, a fragment zadaszenia nad nawą główną się zawalił. Na remont kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu na Białorusi zebrano już prawie 600 tysięcy białoruskich rubli, czyli ponad 860 tysięcy złotych.

Pożar w świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najważniejszego sanktuarium katolickiego na Białorusi, wybuchł 11 maja. Dach sanktuarium został zniszczony, sklepienia pozostały nienaruszone, ale ich stan po pożarze i skutkach gaszenia ciągle jest badany. Mieszkańcom udało się uratować z pożogi obrazy i księgi, a proboszcz parafii ksiądz Dzmitry Dubawik zapewniał, że obraz Matki Bożej Budsławskiej został przeniesiony w bezpieczne miejsce. Organy kościelne - jak przekazała parafia - nie zostały uszkodzone w wyniku wysokiej temperatury i gaszenia.

Pożar w kościele Matki Bożej w Budsławiuminobl.mchs.gov.by

Po pożarze przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz, wezwał wiernych do modlitwy o uratowanie sanktuarium w Budsławiu, które jest nie tylko centrum życia duchowego, ale również unikalnym zabytkiem architektury sakralnej i sztuki.

Budowę kościoła w Budsławiu rozpoczęto w 1633 roku. To zabytek architektury epoki baroku wileńskiego, a jego historia związana jest z zakonem bernardynów. W 1994 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Autor:tas\mtom

Źródło: TUT.by, PAP, tvn24.

Źródło zdjęcia głównego: minobl.mchs.gov.by