"Nie planowałem startować na następną kadencję. Jeśli was to urządza, przekazuję wam swojego syna"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwolnił w poniedziałek swojego syna Wiktara ze stanowiska prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa. 26 lutego Wiktar Łukaszenka został szefem Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Wcześniej funkcję tę przez 24 lata Alaksandr Łukaszenka.

Jak wyjaśniła służba prasowa prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, Wiktar Łukaszenka został zwolniony w związku z zajęciem "wybieralnego stanowiska" - szefa Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Agencja BiełTA poinformowała z kolei, powołując się na służbę prasową Łukaszenki, że jego syn znalazł się w gronie osób, którym przyznano stopnie generalskie. Wiktar Łukaszenka jest obecnie generałem majorem rezerwy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W piątek odbyły się "wybory" szefa Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Kandydatów było dwóch – Alaksandr i Wiktar Łukaszenkowie. Ten pierwszy, który sprawował funkcję szefa NOK od 1997 roku, odstąpił to stanowisko synowi. - Ja nie planowałem startować na następną kadencję. Jeśli was to urządza, przekazuję wam swojego syna - powiedział prezydent Białorusi.

Alaksandrowi Łukaszence proponowano jeszcze, by kandydował na nowe stanowisko honorowego przewodniczącego NOK, ale nie skorzystał on z tej możliwości. Wiktar jest najstarszym synem Alaksandra Łukaszenki. Ma 45 lat.

Autor:asty//now

Źródło: PAP