TVN24 | Świat

Baszar Asad w Abu Zabi. To jego pierwsza wizyta w kraju arabskim od wybuchu wojny domowej w Syrii

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP

Prezydent Syrii Baszar el-Asad przeprowadził szereg rozmów w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jego pierwsza podróż do kraju arabskiego od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku - pisze w sobotę BBC News na swoim portalu. Asad przybył do Abu Zabi w piątek.

BBC zaznacza w komentarzu, że "oznacza to potencjalne ocieplenie relacji Syrii z jej arabskimi sąsiadami, którzy wcześniej izolowali kierownictwo tego kraju". Asad spotkał się między innymi z szejkiem Mohammedem ibn Raszidem al-Maktumem, emirem Dubaju, a zarazem premierem i wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z następcą tronu szejkiem Abu Zabi księciem Muhammadem ibn Zajedem an-Nahajanem - synem założyciela kraju.

Według oficjalnych mediów w ZEA przywódca Syrii podkreślał podczas rozmów, że "Syria jest głównym filarem arabskiego bezpieczeństwa". Rozmawiano też o ewentualnej pomocy humanitarnej dla Syrii oraz perspektywach ustanowienia wymiany handlowej między oboma krajami.

El-Asad unikał wyjazdów zagranicznych od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii

Od czasu rozpoczęcia w marcu 2011 roku wojny domowej w Syrii, która - według ONZ - pochłonęła co najmniej 350 tysięcy osób, prezydent Syrii unikał wyjazdów zagranicznych. Jego kontakty międzynarodowe ograniczały się do Rosji oraz Iranu, które militarnie wspierały Damaszek w dławieniu oporu w kraju.

Rzecznik Departamentu Stanu: USA są zaniepokojone przyjęciem Asada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w piątek wieczorem, że Stany Zjednoczone są "głęboko rozczarowane i zaniepokojone" decyzją ZEA o przyjęciu Asada. Waszyngton jest pryncypialnie przeciwny normalizacji stosunków z przywódcą Syrii przed znalezieniem politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.

- Wzywamy państwa, które rozważają nawiązanie stosunków z reżimem Asada, by dokładnie przeanalizowały straszliwe zbrodnie, jakich reżim ten dopuszczał się na Syryjczykach w ciągu ostatniej dekady - powiedział Ned Price.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, podobnie jak większość państw arabskich, zerwały stosunki z Syrią wkrótce po wybuchu wojny domowej. W ostatnich latach stosunki między oboma krajami stopniowo zaczęły się jednak poprawiać. W 2018 roku ZEA ponownie otworzyły ambasadę w stolicy Syrii, Damaszku, a w listopadzie 2021 roku wysłały delegację MSZ na spotkanie z prezydentem Asadem - przypomina BBC.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości