Świat

Trzy dni żałoby w Pakistanie. "To były moje dzieci"

Świat


Trzydniową żałobę narodową w Pakistanie ogłosiły władze w związku z masakrą w szkole garnizonowej w Peszawarze. We wtorek wczesnym popołudniem talibowie wtargnęli do budynku i zabili co najmniej 129 osób (w tym 126 dzieci) i ranili ponad 120 osób. Wojskowa operacja trwała prawie 9 godzin, zginęli wszyscy napastnicy.

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

O żałobie narodowej poinformował we wtorek premier Pakistanu Nawaz Sharif. Zapowiedział, że Pakistan "całkowicie wyeliminuje terroryzm na swojej ziemi". Zapowiedział, że jeszcze we wtorek odwiedzi rannych i rodziny zabitych w Peszawarze.

- Nie mogę zostać w Islamabadzie. To tragedia narodowa spowodowana przez dzikusów. To były moje dzieci - oświadczył. - To moja strata. To strata narodowa. Ruszam do Peszawaru - dodał.

Także prezydent Pakistanu Mamnun Husajn zdecydowanie potępił "tchórzliwy atak terrorystyczny" na szkołę garnizonową w Peszawarze. Wyraził żal i smutek z powodu straty "cennych ludzkich istnień" w ataku. Stwierdził także, że

- Tchórzliwe ataki nie mogą powstrzymać determinacji i zniszczyć morale narodu pakistańskiego - oświadczył prezydent.

Atak talibów na szkołę

We wtorek rano do szkoły wdarło się kilku uzbrojonych napastników, którzy na oślep strzelali do napotkanych osób. Na miejsce szybko przybyli wojskowi komandosi. Słychać było odgłosy strzelaniny, a także kilka eksplozji - poinformowała policja.

Szacuje się, że w chwili ataku w budynku przebywało ok. 500 uczniów, w większości w wieku od 10 do 20 lat, i nauczycieli. Pojawiły się wówczas informacje, że talibowie wzięli kilkuset zakładników.

Armia przekazała później w komunikacie, że wielu zakładników ewakuowano, ale nie podano ich liczby.

"Chcemy, aby poczuli ból"

Talibski rzecznik Mohammed Khurasani powiadomił media, że talibowie biorą na siebie odpowiedzialność za atak, przeprowadzony przez sześciu zamachowców samobójców w zemście za prowadzoną przez władze ofensywę wojskową w Północnym Waziristanie.

Szkoła została wybrana celowo ze względu na atakowanie przez władze "naszych rodzin i kobiet" - oświadczył. - Chcemy, aby poczuli ból - dodał.

[object Object]
16.12.2014 | Pakistan: atak talibów na szkołę. Nie żyje co najmniej 100 dzieciFakty TVN
wideo 2/2

Autor: pk\mtom / Źródło: radio.gov.pk, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości