Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Facebook/Володимир Зеленський
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski odniósł się w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych do ataku na kilka ukraińskich obwodów, między innymi dniepropietrowski, lwowski i iwanofrankowski. Dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk przekazał, że obronie powietrznej udało się zestrzelić 21 z 34 rosyjskich rakiet.

- Głównym celem ataku był sektor energetyczny, różne jego obiekty, zarówno obiekty przesyłowe energii elektrycznej, jak i gazu - powiedział Zełenski. Jak dodał, w szczególności "celem ataku były instalacje gazowe, które są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej".

Przekazał, że obecnie w kilku obwodach, w obwodzie lwowskim, iwanofrankowskim, charkowskim, dniepropietrowskm, pracują inżynierowie energetyki i ekipy specjalistów, aby przywrócić wytwarzania energii i jej dystrybucję w obiektach, które zostały zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku.

- Bardzo ważne jest, aby atak, jak ten dzisiejszy, nie stał się rutyną dla świata. Jestem wdzięczny wszystkim przywódcom, którzy na nie odpowiadają, którzy potępiają rosyjski terror, którzy kontaktują się z partnerami posiadającymi systemy obrony powietrznej, które mogłyby działać na Ukrainie, oraz odpowiednie rakiety - dodał ukraiński prezydent.

Ataki na infrastrukturę energetyczną

Wcześniej w sobotę DTEK, największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie, przekazała w oświadczeniu, że trafione zostały cztery siłownie cieplne. "Obiekty firmy zostały poważnie uszkodzone. Na ten moment pracownicy próbują usunąć szkody wyrządzone przez atak" - informowała wówczas DTEK.

Alarmy przeciwlotnicze w nocy z piątku na sobotę ogłoszono w kilku ukraińskich obwodach, m.in. chersońskim, mikołajowskim, kirowogradzkim i dniepropietrowskim - podał portal Ukraińska Prawda.

Ukraina do tej pory utraciła około 80 procent zdolności do produkcji energii cieplnej i około 35 procent produkcji energii wodnej - poinformowały władze kraju.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskyy.official

Tagi:
Raporty: