Irańska agencja: ataku dokonano rakietami Fateh-313


Do ataku na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami na terenie Iraku Iran użył swych najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313) - podała w środę irańska agencja FarsNews. Dwie bazy, Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu, zostały w nocy z wtorku na środę ostrzelane pociskami, wystrzelonymi z terytorium Iranu.

Czytaj więcej o irańskim ataku na bazy w Iraku

* Dwie irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami - Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu - zostały w nocy z wtorku na środę polskiego czasu ostrzelane pociskami, które wystrzelono z terytorium Iranu

* Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że nie ucierpieli polscy żołnierze stacjonujący w obu zaatakowanych bazach

* Za atak wziął odpowiedzialność irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej

* Jak podała półoficjalna irańska agencja Fars, atakując amerykańskie bazy na terenie Iraku Iran użył swych najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313), w kierunku bazy Al Asad wystrzeliwując ich 10

*Prezydent Donald Trump poinformował w oświadczeniu po ataku, że nie zginął w nich żaden Amerykanin i żaden Irakijczyk, a straty materialne były niewielkie; irańskie media państwowe pisały w środę o 80 zabitych Amerykanach.

Jak podała w środę agencja FarsNews, pierwsza wersja rakiet Fateh-313, nosząca nazwę Fateh-110, weszła do uzbrojenia w 2002 roku. Stanowiła modyfikację irańskiego niekierowanego pocisku ziemia-ziemia Zelzal-2, powstałą poprzez zamontowanie w nim bezwładnościowego systemu naprowadzania na cel.

Rodzina pocisków Zelzal (Trzęsienie Ziemi) wywodzi się z kolei od znanego radzieckiego artyleryjskiego pocisku rakietowego Łuna-M (w terminologii NATO FROG-7).

W porównaniu z Fateh-110 zaprezentowana po raz pierwszy w 2015 roku wersja 313 ma zasięg zwiększony z 300 do 500 kilometrów dzięki wykorzystaniu paliwa nowego rodzaju, ale pod względem konstrukcyjnym pozostała praktycznie niezmieniona.

Pociski Fateh-110 mają długość 8,9 metrów i masę startową 3,5 tony, a silnik rakietowy na stały materiał pędny zapewnia im maksymalną prędkość 3,5 Macha. Irańczycy twierdzą, że Fateh-110 trafia w cel z dokładnością trzech metrów.

Rakiety Zelzal i Fateh startują z samobieżnych wyrzutni kołowych, najczęściej są to przebudowane trzyosiowe ciężarówki Mercedes-Benz.

Atak z Iranu

Bazy z żołnierzami amerykańskimi w Iraku zostały ostrzelane pociskami, które wystrzelono z terytorium Iranu - poinformował w nocy z wtorku na środę Pentagon.

"Trwa szacowanie strat" - podał resort. Irańska telewizja państwowa informowała po ataku, że zginęło "80 amerykańskich terrorystów", inne źródła tego jednak nie potwierdzały.

Odpowiedzialność za atak wziął irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irackie wojsko w komunikacie poinformowało, że na terytorium tego kraju spadły 22 pociski rakietowe.

Dwie bazy z amerykańskimi żołnierzami w Iraku zaatakowane przez IranMapy Google, tvn24.pl

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: