Armata w końcu bez brezentu. Rosjanie pokazują swoją nową broń w pełnej krasie

Armata już bez brezentu
Armata już bez brezentu
mil.ru
mil.ruRosjanie pokazali swoje nowe "zabawki"

Im bliżej 9 maja, tym większe emocje przed paradą na moskiewskim placu Czerwonym i tym, co mamy podczas niej zobaczyć. Rosyjskie ministerstwo obrony w końcu pokazało swoje najnowsze wynalazki w pełnej krasie.

Do tej pory Armatę, Kurgańca czy Bumeranga mogliśmy oglądać tylko po części, zazwyczaj z przysłoniętymi brezentem wieżyczkami. Teraz na stronach ministerstwa opublikowano zdjęcia maszyn już nieosłoniętych, całkowicie widocznych.

Czołg średni Armatamil.ru

Wśród zdjęć jest więc czołg T-14, nazywany też Armatą, od nazwy programu, w ramach którego został stworzony. Rosjanie zapewniają, że maszyna "nie ma odpowiedników na świecie", jest przełomową konstrukcją i daje początek nowej generacji czołgów. Tego rodzaju stwierdzenia są nieco na wyrost, ale jest prawdą, że T-14 zawiera wiele unikalnych rozwiązań, niespotykanych w konstrukcjach innych krajów.

Z grafiki ministerstwa obrony wynika, iż wbrew większości wcześniejszych wizualizacji 3D i spekulacji amatorów militariów, T-14 nie ma na wieży działka szybkostrzelnego. Widać jedynie zdalnie sterowane stanowisko z karabinem maszynowym.

Bojowy wóz piechoty Armatamil.ru

Rosjanie opublikowali także wersję Armaty jako bojowego wozu piechoty.

Transporter bojowy piechoty Kurganiec-25mil.ru
Wóz wsparcia piechoty Kurganiec-25mil.ru

Na zdjęciach są też wozy opancerzone Kurganiec, jeden w wersji transportera piechoty (bez ciężkiej wieży), a drugi - wozu wsparcia (z wieżą wyposażoną w szybkostrzelne działko). Te maszyny mają zastąpić sięgające korzeniami głębokiego ZSRR transportery BMP-2 i ich nowszą, ale mniej udaną wersję BMP-3. W przyszłości mają powstać najróżniejsze warianty Kurgańców jako wozów dowodzenia, samobieżnej artylerii itp.

Trzecim nowym pojazdem jest kołowy transporter opancerzony Bumerang. To odpowiednik polskiego Rosomaka, który ma szybko przewozić piechotę i służyć przede wszystkim jako kościec lekkich oddziałów służących do rozpoznania oraz ataków z zaskoczenia. Zastąpi różnego rodzaju wozy z rodziny BTR, z rodowodem jeszcze radzieckim, podczas gdy na Zachodzie w ciągu ostatnich kilkunastu lat stworzono szereg znacznie nowocześniejszych konstrukcji.

Transporter opancerzony Bumerangmil.ru

Na zdjęciach Rosjanie pokazali także zestaw przeciwpancerny Kornet-D1 oraz działo samobieżne Koalicja-SW, które ma zastąpić wywodzące się jeszcze z ZSRR działa Msta. Koalicja, w swojej pierwotnej wersji stworzonej jeszcze w latach 90., miała być maszyną awangardową (dwa działa na jednym podwoziu), ale po nieudanych próbach przyjęto mniej ambitne założenia. W nowej maszynie zdecydowano się na ewolucję stosowanych wcześniej rozwiązań. Jak deklarują Rosjanie, dzięki Koalicji-SW dorównają możliwościom nowoczesnej artylerii samobieżnej Zachodu, a nawet w pewnym zakresie je przewyższą.

Działo samobieżne Koalicja-SWmil.ru

Przeciwpancerny zestaw rakietowy Kornet-D1mil.ru

Autor: mk,mtom,kwoj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości