Media: aresztowana na Węgrzech Włoszka wypuszczona po wyborze do europarlamentu

Źródło:
PAP
Włoszka Ilaria Salis aresztowana na Węgrzech
Włoszka Ilaria Salis aresztowana na Węgrzech
Reuters Archive
Włoszka Ilaria Salis aresztowana na WęgrzechReuters Archive

Ilaria Salis, która ponad rok temu została aresztowana na Węgrzech, została w piątek zwolniona z aresztu domowego po zdobyciu mandatu do Parlamentu Europejskiego. Niedługo po uwolnieniu aktywistki sąd w Budapeszcie poinformował, że przedłoży wniosek o uchylenie jej immunitetu.

O zwolnieniu Włoszki poinformowały włoskie i węgierskie media. Ilaria Salis, 39-letnia nauczycielka z Monzy niedaleko Mediolanu, kandydowała z ramienia włoskiego lewicowego ugrupowania Sojusz Zielonych i Lewicy (AVS). W wyborach otrzymała 176 tys. głosów.

CZYTAJ TEŻ: Aresztowana na Węgrzech Włoszka wybrana do europarlamentu

Aktywistka, która miała brać udział w ulicznych atakach w Budapeszcie w lutym 2023 roku, przebywała w areszcie od ponad roku, groziło jej 11 lat pozbawienia wolności. Przed trafieniem do aresztu domowego Salis znajdowała się w więzieniu, a wstrząs w opinii publicznej wywołały sceny z sądu, do którego przyprowadzono ją skutą łańcuchami.

Ilaria SalisMarton Monus / Reuters / Forum

Sąd ma przedłożyć wniosek o uchylenie immunitetu

Niedługo po uwolnieniu Salis sąd w Budapeszcie poinformował, że przedłoży Parlamentowi Europejskiemu wniosek o uchylenie jej immunitetu – przekazał portal 24.hu.

Sprawa Salis wywołuje duży oddźwięk we Włoszech, będąc przedmiotem rozmów szefów rządów Włoch i Węgier, Giorgii Meloni i Viktora Orbana, którzy są uważani za politycznych sojuszników.

Autorka/Autor:mjz//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marton Monus / Reuters / Forum