Świat

Apel matki Sawczenko do przywódców światowych: zostało jej pięć, sześć dni życia

Świat

[object Object]
Protest w obronie Nadii Sawczenko w Kijowie Reuters TV
wideo 2/24

"Uratujcie moje dziecko. Pomóżcie matce, która ma 78 lat. Zapomniałam, co to sen" – nagranie z apelem matki nawigatorki Nadiji Sawczenko opublikowała organizacja społeczna NGO Centre UA. Sawczenko przebywa w rosyjskim areszcie, gdzie prowadzi głodówkę. Władze w Kijowie obawiają się o jej stan zdrowia.

"Zapomniałam, czym jest sen. Bardzo się martwię o moje dziecko. Pomóżcie ją uwolnić z więzienia. Ona [Nadija Sawczenko – red.] 3 marca ogłosiła suchą głodówkę. Oznacza to, że zostało jej pięć, sześć dni życia. Proszę, pomóżcie, uratujcie ją od więzienia. Dołóżcie wszelkich wysiłków" – zaapelowała do przywódców światowych matka Nadiji Sawczenko, Maria. Zwróciła się także do ukraińskich i zachodnich dziennikarzy, by mówili o prawdzie: "Proszę, informujecie o tym, że banda Putina znęca się nad moim dzieckiem w więzieniach rosyjskich".

Apel 78-letniej Marii Sawczenko został przetłumaczony na język angielski i opublikowany na stronie organizacji społecznej NGO Centre UE.

"Rosja jest odpowiedzialna"

Internetowa gazeta "Ukraińska Prawda" informuje, że o natychmiastowe uwolnienie nawigatorki zaapelowała do władz Rosji także Unia Europejska. "Ukraińska Prawda" cytuje komunikat przedstawicieli unijnych, którzy stwierdzili w oświadczeniu, że "Rosja jest odpowiedzialna za przetrzymywanych w tym kraju ludzi".

Ukraińscy dyplomaci w Rostowie nad Donem (w obwodzie rostowskim toczy się proces w sprawie Sawczenko) poinformowali, że spotkali się z nawigatorką. Oświadczyli, że jej stan się pogarsza.

Sawczenko została oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. Obecnie przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim. Jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie.

3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca. W odpowiedzi kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje.

Apele o uwolnienie

Nawigatorka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów. Twierdzi, że została uprowadzona przez rebeliantów i wywieziona do Rosji.

O uwolnienie Sawczenko, walczącej z rebeliantami w Donbasie w składzie batalionu ochotniczego Ajdar wielokrotnie apelowały władze w Kijowie. Apelują o to także intelektualiści, artyści i politycy.

W liście otwartym z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów.

Autor: tas\mtom / Źródło: centreua.org, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: