Sawczenko wolna

25 maja 2016
Sawczenko po wylądowaniuReuters/FORUM

Po prawie dwóch latach więzienia w Rosji ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko powróciła 25 maja 2016 r. do ojczyzny. Po wylądowaniu na lotnisku w Kijowie przeprosiła wszystkie matki, których dzieci zginęły na froncie, i odebrała tytuł Bohatera Ukrainy.

Sawczenko została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy elitarnego rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa. W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o ich ułaskawieniu; obaj znajdują się już w Rosji. W godzinach popołudniowych Poroszenko poinformował na Facebooku, że wysłany przez niego samolot przywiózł Sawczenko na Ukrainę. "Samolot prezydencki z Bohaterem Ukrainy Nadiją Sawczenko wylądował! Witamy na ojczystej ziemi!" – napisał szef państwa.

Po wyjściu z samolotu Sawczenko przeprosiła, że powróciła do domu żywa, jednak podziękowała za odzyskanie wolności. - Odzwyczaiłam się od ludzi, siedząc dwa lata w więzieniu, i przepraszam, jeśli będę za ostra. Przepraszam matki, których dzieci nie powróciły z frontu, a ja żyję – powiedziała dziennikarzom. - Nie mogę przywrócić życia martwym, ale gotowa jestem jeszcze raz przejść drogę, którą przebyłam i zginąć na polu bitwy. Zrobię wszystko, by każdy człowiek, który znajduje się w niewoli, znalazł się na wolności – oświadczyła w emocjonalnym przemówieniu.

"Planowała akt terrorystyczny". Prokuratura Ukrainy o Sawczenko

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łuczenko oskarżył Nadiję Sawczenko, lotniczkę wojskową, deputowaną do parlamentu, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach i którą niegdyś obwołano bohaterką narodową, o planowanie ataku na ukraiński parlament.

Sawczenko w Moskwie nie pomogła. Dwa wyroki utrzymane

Obecność Nadii Sawczenko na posiedzeniu Sądu Najwyższego w Moskwie nie pomogła dwóm obywatelom Ukrainy, Stanisławowi Kłychowi i Mykole Karpiukowi, a ich długoletnie wyroki pozbawienia wolności zostały utrzymane. Ukraińska nawigatorka Sawczenko sama została w maju ułaskawiona przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nawigatorka znów ogłasza głodówkę. Domaga się uwolnienia jeńców

Ukraińska nawigatorka i deputowana do parlamentu Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę. Protestuje przeciwko bezczynności władz Ukrainy i wspólnoty międzynarodowej w sprawie ukraińskich jeńców przetrzymywanych w Rosji, a także więzionych przez prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.