Sawczenko wolna

25 maja 2016
Reuters/FORUMSawczenko po wylądowaniu

Po prawie dwóch latach więzienia w Rosji ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko powróciła 25 maja 2016 r. do ojczyzny. Po wylądowaniu na lotnisku w Kijowie przeprosiła wszystkie matki, których dzieci zginęły na froncie, i odebrała tytuł Bohatera Ukrainy.

Sawczenko została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy elitarnego rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa. W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o ich ułaskawieniu; obaj znajdują się już w Rosji. W godzinach popołudniowych Poroszenko poinformował na Facebooku, że wysłany przez niego samolot przywiózł Sawczenko na Ukrainę. "Samolot prezydencki z Bohaterem Ukrainy Nadiją Sawczenko wylądował! Witamy na ojczystej ziemi!" – napisał szef państwa.

Po wyjściu z samolotu Sawczenko przeprosiła, że powróciła do domu żywa, jednak podziękowała za odzyskanie wolności. - Odzwyczaiłam się od ludzi, siedząc dwa lata w więzieniu, i przepraszam, jeśli będę za ostra. Przepraszam matki, których dzieci nie powróciły z frontu, a ja żyję – powiedziała dziennikarzom. - Nie mogę przywrócić życia martwym, ale gotowa jestem jeszcze raz przejść drogę, którą przebyłam i zginąć na polu bitwy. Zrobię wszystko, by każdy człowiek, który znajduje się w niewoli, znalazł się na wolności – oświadczyła w emocjonalnym przemówieniu.

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łuczenko oskarżył Nadiję Sawczenko, lotniczkę wojskową, deputowaną do parlamentu, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach i którą niegdyś obwołano bohaterką narodową, o planowanie ataku na ukraiński parlament.

Obecność Nadii Sawczenko na posiedzeniu Sądu Najwyższego w Moskwie nie pomogła dwóm obywatelom Ukrainy, Stanisławowi Kłychowi i Mykole Karpiukowi, a ich długoletnie wyroki pozbawienia wolności zostały utrzymane. Ukraińska nawigatorka Sawczenko sama została w maju ułaskawiona przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ukraińska nawigatorka i deputowana do parlamentu Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę. Protestuje przeciwko bezczynności władz Ukrainy i wspólnoty międzynarodowej w sprawie ukraińskich jeńców przetrzymywanych w Rosji, a także więzionych przez prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.

Nawigatorka Nadija Sawczenko, uwolniona 25 maja z rosyjskiego więzienia, odwiedziła żołnierzy w Donbasie, gdzie walczyła z prorosyjskimi rebeliantami. Ostatnio była w tym miejscu prawie dwa lata temu.

"Moskwa i Kijów omawiają warunki przekazania skazanych w Rosji Ukraińców Hennadija Afanasjewa i Jurija Sołoszenka" – poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti. Więźniowie zwrócili się do Władimira Putina z prośbą o ułaskawienie. Wcześniej prezydent Rosji podpisał dekret w sprawie ułaskawienia ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko.

Po wymianie żołnierzy wywiadu wojskowego GRU na ukraińską nawigatorkę Nadiję Sawczenko rosyjski dziennik "Izwestia" napisał o matce skazanego w USA pilota, która zaapelowała do Władimira Putina o pomoc w uwolnieniu jej syna.

- Odczep się od Ukrainy, odczep się od każdego kraju, do którego się przyczepiłeś - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, pytana, o to, co chciałaby powiedzieć Władimirowi Putinowi. Wcześniej prezydent Putin podpisał dekret o jej ułaskawieniu.

Politycy w Rosji chwalą decyzję prezydenta Władimira Putina w sprawie ułaskawienia ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko. Twierdzą, że to poprawi stosunki Rosji z Zachodem i doprowadzi do zniesienia sankcji. Sawczenko została wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy zostali skazani przez sąd w Kijowie na 14 lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie.

Ukraina, która odzyskała dziś lotniczkę Nadiję Sawczenko, w ten sam sposób odzyska zajęty przez Rosję Donbas i Krym – oświadczył prezydent Petro Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z uwolnioną tego dnia przez Rosję nawigatorką.

- Jest to symboliczne zwycięstwo wolności nad niewolą. W tym sensie to odciąża nieco stosunki ukraińsko-rosyjskie. To przejściowa ulga - sam problem napięcia ukraińsko-rosyjskiego nie zniknie, dopóki nie ustanie inwazja rosyjska na terytorium niepodległej Ukrainy - ocenił w TVN24 BiS uwolnienie Nadii Sawczenko eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski.

Żołnierze rosyjskiego GRU, którzy walczyli po stronie rebeliantów w Donbasie i zostali skazani przez sąd w Kijowie na 14 lat więzienia, wrócili do Moskwy. Zostali wymienieni na ukraińską nawigatorkę. Nadija Sawczenko była witana w kraju jako bohaterka, a prezydent Petro Poroszenko osobiście pogratulował jej powrotu na ojczyznę. Wojskowych GRU na lotnisku Wnukowo oczekiwały tylko żony.

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier z zadowoleniem powitał uwolnienie skazanej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. Jego wypowiedź, złożoną także w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE, zamieszczono na portalu niemieckiego MSZ.

- Nadija Sawczenko wróciła na Ukrainę - poinformował prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Nawigatorka przyleciała z Rosji na pokładzie prezydenckiego samolotu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie jej ułaskawienia. Wcześniej rosyjska agencja Interfax podała, że jeszcze dziś może dojść do wymiany skazanych żołnierzy rosyjskiego wywiadu GRU na ukraińską nawigatorkę.