Świat

Merkel: Zrobiłam, co mogłam. Nie myślę o dymisji

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w wywiadach dla stacji telewizyjnych ARD i ZDF, że w przypadku rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych będzie ponownie kandydowała na stanowisko szefowej rządu. Prowadzone od ponad miesiąca rozmowy bloku partii chadeckich CDU/CSU z Zielonymi i liberalną FDP zostały zerwane przez to ostatnie ugrupowanie.

Angela Merkel powiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla ARD, że jest "kobietą, która ponosi odpowiedzialność i jest gotowa do wzięcia na siebie kolejnych obowiązków".

Szefowa rządu uważa, że w zakończonych fiaskiem rozmowach sondażowych o koalicji nie popełniła żadnych błędów.

- Zrobiłam to, co mogłam zrobić. Osiągnęliśmy spore postępy - dodała.

Podkreśliła, że po zerwaniu rozmów w nocy z niedzieli na poniedziałek nie myślała o dymisji. - Nie, nic takiego nie było. Uważam, że Niemcom potrzebna jest stabilność - oświadczyła.

Zerwane negocjacje

Prowadzone od ponad miesiąca rozmowy bloku partii chadeckich CDU/CSU z Zielonymi i liberalną FDP zostały zerwane przez to ostatnie ugrupowanie. Jeśli cztery partie nie powrócą pomimo apelu prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do stołu rozmów, to konieczne będą nowe wybory.

Teoretycznie możliwą koalicję CDU/CSU z SPD wykluczają socjaldemokraci. Merkel wyklucza z kolei rząd mniejszościowy.

Nowe wybory odbyłyby się prawdopodobnie na wiosnę. Przewodnicząca CDU Angela Merkel kieruje niemieckim rządem nieprzerwanie od 2005 roku.

Autor: tas//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: