TVN24 | Świat

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch. Wśród tematów przyszłość europejskiej gospodarki i Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Krzysztof Szczerski o tematach rozmowy Andrzeja Dudy z Sergio Mattarellą TVN24
wideo 2/3
TVN24Krzysztof Szczerski o tematach rozmowy Andrzeja Dudy z Sergio Mattarellą

Głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Włoch Andrzeja Dudy i Sergio Mattarelli w środę w Rzymie były przyszłość gospodarki europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 oraz sytuacja na Białorusi – przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Po południu prezydent spotkał się z marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati i premierem Giuseppe Contem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prezydent Andrzej Duda składa w środę oficjalną wizytę we Włoszech. Jest to pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy w drugiej kadencji na stanowisku prezydenta RP.

W południe polski prezydent spotkał się z szefem włoskiego państwa Sergio Mattarellą. Polska para prezydencka wzięła też udział w śniadaniu wydanym przez włoskiego prezydenta i jego córkę Laurę.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał, że tematem spotkania prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szczerski stwierdził, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał prezydencki minister, omówiono w tym kontekście także "poparcie dla tez zawartych w liście prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich". Chodzi o list, który Andrzej Duda skierował pod koniec kwietnia br. do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zawierający pięciopunktowy plan dotyczący współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii COVID-19.

"Wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze"

Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak poinformował prezydencki minister, Duda i Mattarella wyrazili "wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze".

Jak przekazał Szczerski, prezydenci podkreślili, że "należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość". Duda i Mattarella zgodzili się, że "nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów".

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA – poinformował Szczerski. Jak przekazał, prezydenci wskazali, że podstawą do tego jest wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach całego Sojuszu oraz podkreślili rolę Polski i Włoch jako krajów z dwóch flank NATO.

Spotkanie z marszałek Senatu i premierem

Tematem rozmowy prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Szczerski, prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Duda i Mattarella rozmawiali też o współpracy obu państw w walce z COVID-19 i w poszukiwaniu europejskiej szczepionki na koronawirusa. Prezydent Włoch podziękował za skierowanie do Lombardii kilka miesięcy temu polskiej misji medycznej.

Po spotkaniu z prezydentem Włoch prezydent RP spotkał się z marszałek włoskiego Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadził rozmowy w cztery oczy z premierem Giuseppe Contem.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP