Świat

Putin poleci do Włoch. Wizyta powinna "potwierdzić pozytywną dynamikę więzi"

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w lipcu wizytę we Włoszech - poinformował w środę w wyższej izbie parlamentu Rosji, Radzie Federacji, ambasador Włoch w Moskwie Pasquale Terracciano. Kreml potwierdzał dotąd, że do wizyty dojdzie latem tego roku.

- Jestem przekonany, że zaplanowana wizyta prezydenta Władimira Putina - oczekujemy go w lipcu bieżącego roku - będzie mogła potwierdzić pozytywną dynamikę więzi politycznych - powiedział ambasador. Dodał, że stosunki Włoch i Rosji nabierają mocy po spadku w 2014 roku.

- Mimo kontekstu międzynarodowego optymistycznie oceniamy perspektywy wzmocnienia i rozwijania naszych kontaktów handlowych - zaznaczył dyplomata. Jak dodał, obie strony są przekonane, że ich więzi gospodarcze są wzajemnie korzystne.

Putin poleci do Włoch

Do Włoch zaprosił Putina pod koniec zeszłego roku premier tego kraju Giuseppe Conte podczas spotkania w Moskwie. Później doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow potwierdził, że do tej wizyty może dojść latem.

Ze swej strony ambasador Rosji w Rzymie Siergiej Razow zapowiadał, że wizyta Putina może być kluczowym wydarzeniem w stosunkach obu krajów i podkreślił, że Rosję i Włochy łączy aktywny dialog polityczny.

Włoski rząd prawicowej Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd zapisał w programie koalicji, że będzie zabiegał o zniesienie sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu, dokonanej przez Rosję w marcu 2014 roku. Najbardziej zdecydowanym przeciwnikiem restrykcji jest lider Ligi, szef MSW i wicepremier Matteo Salvini, który nazywa sankcje "absurdem".

Autor: ft/adso / Źródło: PAP