Albania chce do Unii. Spełnia warunek Brukseli

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku)
Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną (wideo z lutego 2020 roku) TVN24
wideo 2/3
TVN24Czaputowicz: liczymy na rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną

Prezydent Albanii Ilir Meta ogłosił datę następnych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one 25 kwietnia 2021 roku. Nowe wybory to warunek, jaki postawiła Tiranie Bruksela, by rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ilir Meta podał w niedzielę datę wyboru 140 członków jednoizbowego Zgromadzenia Republiki Albanii po rozmowach z partiami politycznymi, które przeprowadził na początku tego tygodnia i po uchwaleniu w lipcu poprawek do konstytucji.

Jak zwraca uwagę agencja agencja Associated Press, wybory w postkomunistycznej Albanii były zawsze kwestionowane i zakłócane przez nieprawidłowości, w tym kupowanie głosów i manipulowanie przy liczeniu głosów.

Nowe wybory to warunek negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej - pisze Associated Press.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja Europejska zaleca rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną >>>

Prezydent Albanii Ilir MetaTwitter/@ilirmetazyrtar

Albania z nową konstytucją

Nowelizacja konstytucji Albanii ma umożliwić przeprowadzenie wyborów z otwartymi listami kandydatów, koalicjami partyjnymi i wyborcami identyfikowanymi elektronicznie. Działania te mają na celu odpolitycznienie komisji wyborczej i wykonanie innych zaleceń Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która monitorowała wybory w tym kraju.

Poprawki zostały przyjęte po mediacji ze strony USA, UE i Wielkiej Brytanii, co pomogło partiom politycznym Albanii dojść do porozumienia.

Albański parlament jest obecnie zdominowany przez lewicową Partię Socjalistyczną, która według prognoz ma wygrać przyszłoroczne wybory - pisze agencja AP.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ilirmetazyrtar

Pozostałe wiadomości