Przemoc w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary"

Świat


Przemoc wobec ludności cywilnej w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary" - alarmuje w specjalnym raporcie ONZ. Najbardziej krwawym miesiącem w ciągu ostatnich dziesięciu lat w kraju ogarniętym konfliktem był lipiec tego roku, kiedy życie straciło 425 cywili.

Misja ONZ w Afganistanie w czwartkowym raporcie podała, że w trzecim kwartale tego roku przemoc w tym kraju osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary". Od 1 lipca do 30 września zginęły 1174 osoby cywilne, a kolejnych 3139 zostało rannych.

Najbardziej krwawym miesiącem od 2009 roku był tegoroczny lipiec, kiedy życie straciło 425 cywili.

Krwawa kampania przed wyborami prezydenckimi

Jak podała ONZ, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku zginęły 2563 osoby cywilne, z czego 261 to kobiety, a 631 dzieci.

Bieżący rok naznaczyła krwawa kampania przed wyborami prezydenckimi w Afganistanie, które odbyły się 28 września pośród walk między talibami a siłami rządowymi.

42 procent zabitych i rannych to ofiary samobójczych ataków bombowych, 29 procent zginęło lub odniosło rany w walkach, a 11 procent stało się ofiarami ataków lotnictwa amerykańskiego i rządowego.

- To, że giną osoby cywilne jest absolutnie nie do zaakceptowania, zwłaszcza, gdy już wszyscy są zgodni co do tego, że nie sposób osiągnąć militarnego rozwiązania konfliktu - skomentował raport przedstawiciel ONZ W Afganistanie Tadamichi Yamamoto.

Cywilne ofiary konfliktu w AfganistaniePAP

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: