A co jeśli Iran nie zrezygnuje z atomu? "Na stół trafi opcja militarna"

Izrael i Arabia Saudyjska są gotowe na fiasko rozmów ws. irańskiego programu nuklearnegoaf.mil, digitalglobe.com

Izrael i Arabia Saudyjska pracują nad wspólnym planem ewentualnego ataku na Iran. Miałoby do niego dojść w przypadku, gdyby Teheran nie wycofał się ze swojego programu nuklearnego - informuje "The Sunday Times".

Według źródeł dyplomatycznych cytowanych przez "The Sunday Times", Arabia Saudyjska zgodziła się udostępnić Izraelowi swoją przestrzeń powietrzną, uczestniczyć w atakach izraelskich dronów oraz zapewnić zapasy paliwa. Izraelski wywiad Mossad podobno pracuje ze swoim saudyjskim odpowiednikiem nad specjalnym porozumieniem w tej sprawie.

Pełna współpraca, wspólne ataki

- Po podpisaniu porozumienia w Genewie, opcja militarna trafi na stół. Saudyjczycy są wściekli i skłonni udzielić Izraelowi wszelkiej pomocy, jakiej ten potrzebuje - powiedziało brytyjskiemu dziennikowi źródło.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie krytykował popierane przez Waszyngton porozumienie z Teheranem zakładające złagodzenie sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za zaprzestanie prac nad elementami irańskiego programu atomowego. Zdaniem izraelskich władz konieczne jest utrzymanie groźby ataku militarnego na obiekty atomowe Iranu.

W wywiadzie dla CNN Netanjahu powiedział wprost, że "program nuklearny Iranu bezpośrednio zagraża przetrwaniu Izraela". Izraelski wywiad wojskowy informował, że Teheran ma już dość wzbogaconego uranu, by wyprodukować jedną bombę atomową, a wkrótce będzie miał go tyle, że wystarczy na dwie.

Antyirańska koalicja coraz większa

Ostatnio do stanowiska Izraela przyłączyła się także Francja. Francois Hollande oświadczył, że irański program atomowy "stanowi zagrożenie dla Izraela i, oczywiście, dla regionu i całego świata". Podczas rozpoczynającej się w Izraelu wizyty prezydenta Francji, Netanjahu powiedział, że "Izrael widzi we Francji prawdziwego przyjaciela".

Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat. Zakończone w ubiegłym tygodniu w Genewie negocjacje pomiędzy Iranem a grupą 5+1 nie przyniosły tymczasowego porozumienia.

Autor: rf//bgr / Źródło: Haaretz, Sunday Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: af.mil, digitalglobe.com